Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jak ratować drzewa w mieście? Wiedeń wdraża innowacyjny system nawadniania

Jak ratować drzewa w mieście? Wiedeń wdraża innowacyjny system nawadniania
MŁ/PAP
26.06.2023, o godz. 14:04
czas czytania: około 2 minut
0

Fakt, że miejskie drzewa nie otrzymują wystarczającej ilości wody podczas letnich upałów, jest problemem w wielu miastach. W stolicy Austrii, Wiedniu, po rocznej fazie pilotażowej wprowadzono innowacyjny projekt. Rozwiązaniem mają być gąbczaste cegły, które doprowadzają wodę deszczową do korzeni drzew.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wygląda jak zwykła betonowa kostka, ale w praktyce wiedeński wynalazek zwany gąbczastą cegłą, który doprowadza wodę deszczową do korzeni drzew, może oznaczać dla drzew przetrwanie zwłaszcza w upalne, letnie tygodnie.

Gąbczasta cegła z elektroniką wewnątrz

Wewnątrz takiej cegły znajduje się zawór, który jest otwierany lub zamykany przez elektronikę w zależności od tego, czy czujniki wykryją wodę, czy nie. Elektronika tylko z lekkim opóźnieniem otwiera zawór, dzięki czemu pierwsza porcja deszczówki, która zawiera również brud spłukany z ulicy, może w tradycyjny sposób spłynąć do kanalizacji i tylko czystsza deszczówka dociera do podstawy drzewa. Czujnik temperatury gwarantuje, że w okresie spoczynku zimowego, jeśli temperatura nie osiągnie 8 stopni Celsjusza, zawór się nie otworzy.
Elektronika cegły jest zasilana ogniwem słonecznym, chroniona przez przezroczystą pokrywę, na którą można nadepnąć. W przypadku, gdy słońce nie świeci przez kilka dni, a nawet tygodni, zasilanie zapewniają baterie. Zaletą gąbczastej cegły jest to, że można ją łatwo zintegrować z krawędzią otaczającą pień drzewa, zarówno podczas sadzenia nowych drzew, jak i w przypadku istniejących. System został opracowany przez inżyniera Gerharda C. Kidery’ego w ścisłej współpracy z miastem Wiedniem.

Obiecująca faza testowa

Pierwszy prototyp inteligentnego systemu nawadniania zainstalowano w Wiedniu jesienią 2021 roku i testowano go przez około rok. Gdy okazało się, że zaopatrzenie drzew w wodę znacznie się poprawiło, przystąpiono do realizacji pierwszych systemów przy renowacji ulicy Flachgasse w 15. dzielnicy Wiednia. Każde uliczne drzewko zostanie tu wyposażone w specjalny betonowy, nawadniający blok.

Korzyści

Korzyści z zastosowania inteligentnego systemu, który umożliwia między innymi efektywne i zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi, jest wiele. System zatrzymuje między innymi pewną ilość wody deszczowej, dzięki czemu nie wpływa ona do otworu kanalizacyjnego, tym samym odciążając miejską sieć kanalizacyjną. Ze względu na swoje specjalne właściwości, kamień gąbczasty nadaje się do wspólnego stosowania z dobrze już znanymi zasadami miasta-gąbki.

Stolica Austrii jest zaangażowana w sadzenie drzew w środowisku miejskim i projekt zazieleniania miasta „precz z asfaltem”. Zapewnienie optymalnego zaopatrzenia w wodę sprzyja wzrostowi, zdrowe drzewa zapewniają cień i poprawiają mikroklimat, a wszystko to prowadzi do poprawy jakości życia w mieście.

Źródło: Vienna Offices

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024