Poznański urząd miasta opublikował film edukacyjny dla mieszkańców, w którym uczy jak odpowiednio segregować odpady i dlaczego ich segregowanie jest ważne dla środowiska.

– Segregacja odpadów nie jest zajęciem szczególnie fascynującym, ale powinna wejść do naszych codziennych obowiązków – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Urząd Miasta Poznania przypomina, że do niebieskiego wrzucamy: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety. Nie umieszczamy tam: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Żółty pojemnik służy zaś do składowania: plastikowych butelek, pojemników po chemii gospodarczej, kartonów po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecionych), toreb i pojemników plastikowych, puszek aluminiowych i stalowych. Do tych kontenerów nie wrzucamy: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu.

Jak segregować odpady? Gdzie wyrzucić różne rodzaje śmieci? [PORADNIK]

Szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości) umieszczamy w zielonym pojemniku. Kontener ten nie służy do składowania: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek.

Do brązowego pojemnika (na odpady bio) wrzucamy: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem). Nie umieszczamy tam: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu.

Wszystkie śmieci, które nie podlegają segregacji, trafiają do czarnego pojemnika.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj