W niecałe 180 dni konsorcjum eSoleo i PAK SERWIS ukończyło montaż 155 000 modułów PV o łącznej mocy 70 MW na farmie PV w Brudzewie. Należąca do GK ZEPAK farma budowana jest na terenach pogórniczych.

Farma fotowoltaiczna, która wciąż rozwija się na terenach pokopalnianych w gminie Brudzew, to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce.

Szacuje się, że wolumen Farmy Brudzew w pierwszym roku działalności wyniesie 68 tys. MWh. Energia sprzedawana będzie po stałej cenie indeksowanej począwszy od 2023 r. o roczny wskaźnik inflacji. W skali 15 lat może to być łącznie blisko 300 mln zł.

Prowadzona inwestycja wpisuje się w strategię grupy ZE PAK, która zakłada odejście od węgla brunatnego do 2030 r. Na terenach progórniczych realizowane mają być natomiast kolejne projekty związane z OZE. Budowę farmy finansuje konsorcjum Bank Pekao SA, PKO BP oraz mBank.

Ciekawostką jest fakt, że farma zasilać ma m.in. instalację hydrolizerów, w której powstawać ma zielony wodór. Ta ma zostać zbudowana na terenie Elektrowni Konin.

Elektrolizery stosowane w tej instalacji mają wykorzystywać technologię PEM, w której główną rolę gra membrana elektrolitowo-polimerowa.

Pierwsze urządzenie pozwoli na produkcję do 1 tony wodoru na dobę. Ten będzie sprężany i wtłaczany do cystern pod ciśnieniem do 450 barów, które będą rozwozić go do stanowisk tankowania wodoru.

Czytaj więcej

Skomentuj