Jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. 20 sierpnia w dniu komara będzie można otrzymać we Wrocławiu budki dla tych wyjątkowych ptaków.

Plaga komarów wyjątkowo uprzykrza wszystkim życie w tym roku. Z okazji Dnia Komara (20 sierpnia) wrocławski operator społecznościowy Mobile Vikings organizuje akcję „Jerzyki zamiast komarów” i zachęca do odbioru i montowania na balkonach domków dla ptaków.

Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość.

– Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Potem zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie – mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.

– Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki – dodaje.

W czwartek, 20 sierpnia w podwórzu Focus Business Center przy ul. Kościuszki we Wrocławiu będzie można odebrać budki dla jerzyków wraz z instrukcją malowania i montażu.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj