Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Już w niedzielę "Big Jump" dla Odry i innych rzek!

Już w niedzielę
R.G.
05.07.2023, o godz. 14:16
czas czytania: około 3 minut
0

W niedzielę (5 maja br.), pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki", odbędzie akcja pn. "Big Jump". Z tej okazji miłośnicy przyrody, o tej samej porze - czyli o godz. 15.00 czasu polskiego - w wielu różnych miejscach w Polsce i Europie, wejdą do rzek, jezior i mórz, by w ten sposób zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Nasz „Big Jump” odbędzie się w Bielsku-Białej – wyjaśnia Jacek Bożek, Prezes ekologicznego Klubu Gaja, współorganizator polskiej i europejskiej akcji. – Wejdziemy do rzeki Białej, po to by zaakcentować potrzebę jej ochrony i ochrony innych rzek, cieków i akwenów wodnych, a także po to by przy okazji wesprzeć starania Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Klub Gaja organizuje polską edycję Akcji „Big Jump” wspólnie z Koalicją Ratujmy Rzeki i Koalicją Czas na Odrę.

„Big Jump” w cieniu Odry

Jak zauważa Jacek Bożek, tegoroczny „Big Jump”, w związku z zanieczyszczeniem ekosystemu Odry, ma szczególne znaczenie.

– Uważam, że obywatele powinni przypominać politykom, że woda i rzeki są dobrem wspólnym. Powinny więc być szanowane i chronione – apeluje Prezes Klubu Gaja. – Nie dopuśćmy do dalszej dewastacji polskich rzek.

Skarb bliski człowiekowi

Jacek Bożek zaznacza też i przypomina, że rzeki są skarbem przyrodniczym, kulturowym i społecznym. Nad nimi zakładano miasta. To dzięki rzekom rozwijały się szlaki handlowe i rolnictwo. Rzeki były też i są nierozerwalnie związane z człowiekiem. Ma to ogromne znaczenie w dobie obecnie coraz bardziej widocznej katastrofy klimatycznej i zaniku różnorodności biologicznej.

– Nie możemy postrzegać rzek jako odbiorników nieczystości i szlaków transportowych – zaznacza J. Bożek. – Rzeki to żyjące struktury, bez których nie przetrwamy i nie będziemy się rozwijać. Chcemy i musimy o tym przypominać!

Powrót do KPRWP

Podobnego zdania jest Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki, który z pasją mówi, że:

– Powinniśmy nie tylko przestać psuć rzeki, ale też zacząć je naprawiać! – stwierdza Jacek Engel. – Najwyższy czas odkurzyć Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych, który utknął w urzędniczych szufladach. Marzy mi się, aby Polska stała się europejskim liderem w uwalnianiu rzek. Mamy do zlikwidowania tysiące starych, niepotrzebnych stopni, jazów i zapór. To jest problem i z tym powinniśmy się zmierzyć!

Wnioski i konkretne działania 

Natomiast Krzysztof Smolnicki z Koalicji Czas na Odrę jest zdania, że niestety dopiero zeszłoroczna odrzańska katastrofa pokazała, jak ważne są dla nas rzeki.

– W tym kryzysie jest szansa na zmianę podejścia do rzek, ich dolin i do związanego z nimi bogactwa – podkreśla Krzysztof Smolnicki.  – Potrzebujemy naturalnych rzek, by chroniły nas przed powodziami, suszami, by były krwioobiegiem przyrody i służyły do kąpieli – podsumowuje przedstawiciel Koalicji Czas na Odrę.

“Big Jump” dla każdego!

Dodajmy, że w niedzielnej akcji „Big Jump” uczestniczyć może każda zainteresowana osoba. To akcja skierowana do rodzin, grup przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców i wszystkich osób, dla których rzeki są ważne.

Przypomnijmy też, że Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują także programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024