Montaż dwudziestu nowych czujników powietrza i dwudziestu monitorów to pierwszy etap europejskiego projektu Awair. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł.

Rozbudowana sieć czujników i ekranów montowana jest na budynkach użyteczności publicznej (dom kultury, przychodnie, ośrodek sportowy) i wyświetla zebrane informacje na temat stanu powietrza.

Docelowo, czyli do marca 2019 r., system ma składać się ze 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta i 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia pyłów PM10 i PM2.5. Ponadto na ekranach będą wyświetlane informacje na temat wilgotności, temperatury i ciśnienia. Będzie to największy tego typu projekt w Polsce.

– Czujniki powietrza pojawiły się już w 20 lokalizacjach. To pierwsza partia urządzeń, które zbierają informacje prezentujące na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W przyszłości dane z systemu Awauir będą wykorzystywane do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni wykorzystując KISMIA (Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy), co pozwoli działać z wyprzedzeniem.

– To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj