Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Katowice dołączają do miast, które nie koszą

Katowice dołączają do miast, które nie koszą
02.05.2020, o godz. 16:09
czas czytania: około 2 minut
2

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zaniecha w tym roku koszenia blisko 50 tys. metrów kwadratowych terenów zielonych, żeby dać szansę dziko rosnącym łąkom. Połowę z nich wskazali sami mieszkańcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

W Katowicach od dwóch lat wysiewają łąki kwietne wspólnie z mieszkańców w ramach projektu KATOobywatel. W tym roku łąki obejmą 20 tys. m. kw. terenów.

To jednak nie jedyny pomysł Katowic na ukwiecenie miasta – kolejnym jest ograniczenie koszenia na niemal 50 tys. m kw. terenów zielonych. Jest to równocześnie najtańszy sposób na łąki kwietne. Aby utrzymać taką łąkę należy tylko raz w roku ją skosić i wywieźć siano – najlepiej miesiąc przed spadkiem temperatur, tak aby rośliny odrosły na wys. 10-15 cm przed okresem zimowym.

– W mieście mamy wiele roślin rosnących naturalnie np. podbiał, babka, bluszczyk kurdybanek, stokrotki, fiołki czy mniszek lekarski. Szkoda je wykaszać – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora ZZM. – Raz, że to najprostszy sposób działania proekologicznego, czyli jak najmniej ingerujemy w naturę. Dwa, że dzięki temu małe zwierzęta, jak jeże czy ptaki, łatwiej znajdują sobie siedliska w mieście. Zgodnie z brytyjskimi badaniami jest ich znacznie więcej w trawnikach wyżej i rzadziej koszonych – dodaje Biela.

We współpracy z mieszkańcami

Przez lata wzorem trawnika w miastach była jednak krótko wykoszona murawa. Dlatego wiele osób nadal preferuje częstsze koszenia, w związku z czym zmiany wprowadzane są stopniowo.

– Rok temu zaprosiliśmy więc samych mieszkańców do wskazywania terenów do niewykaszania i dostaliśmy kilkanaście propozycji obejmujących łącznie blisko 24 tys. m kw. terenów. Drugie tyle wytypował zakład zieleni miejskiej – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych.

Koszenie zabronione. Miasta walczą z suszą

Łącznie dało to 50 tys. m. kw. terenów (5 hektarów), położonych m.in. w Katowickim Parku Leśnym, w parku Murckowskim czy w parku Bolina, a także w pasach drogowych i w wielu innych miejscach wskazanych przez mieszkańców w dzielnicach.

Dodatkowo na wszystkich pasach drogowych ZZM zmniejszy koszenie o 20 proc. (cztery zamiast pięciu koszeń w sezonie), a w okresach suszy i upałów trawa wszędzie będzie koszona na wyższą wysokość, żeby nie dochodziło do jej wypalania.

Są już pierwsze efekty

Pierwszych efektów należy się spodziewać w pełni lata, ale już teraz w mieście można zaobserwować niektóre dziko rosnące kwiaty, takie jak podbiał czy stokrotki. Łąki nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom.

Łąki mogą się więc stać istotnym elementem adaptacji miast do zmian klimatu, co wykorzystują dziś miasta na całym świecie. Warto, by również w przydomowych ogródkach czy na działkach zrezygnować z częstego koszenia trawników a także zakładać kwietne łąki, oszczędzając przy tym wodę i prąd.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Ekologiczny

Komentarz #58124 dodany 2020-05-05 11:17:16

Z tymi trawami łąkowymi na trawnikach w miastach to powstały trend i lobby. Wiadomo przecież w jakich warunkach hydrologicznych występują i wegetują naturalne łąki uprawiane przez rolników. Oszczędności na wodzie nie będzie. Takie zapuszczone trawy wymagają bowiem też podlewania bo inaczej uschną szpecąc teren i stanowiąc zagrożenie pożarowe dla terenu i mieszkańców. Te przedstawione trawy i kwiaty na foto to chyba dopiero założone po posianiu i podlewaniu. Chciałbym zobaczyć to po roku lub dwóch bez podlewania... Znane są już negatywne przykłady takich "trawników".


Komentarz #190597 dodany 2022-07-25 18:05:40

No a "krzoki" przy drogach możnaby poprzycinać. Troszkę to ogranicza widoczność np podczas wyjeżdzania z prostodadłych ulic....

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024