Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Katowice zyskają kilka nowych parków

Katowice zyskają kilka nowych parków
R.G.
05.10.2022, o godz. 10:22
czas czytania: około 3 minut
0

W Katowicach, w dzielnicach: Wełnowiec, Kostuchny i Ochojec, a także na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej, w najbliższym czasie powstaną nowe przestrzenie parkowe. Modernizację przejdzie także fragment Katowickiego Parku Leśnego. Prace obejmować będą łączną powierzchnię ponad 20 hektarów, a ich wartość wyceniono na około 45 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

 Mieszkańcy Katowic oczekują realizacji zielonych inwestycji – wyjaśnia dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. Widać to chociażby po ostatniej edycji Zielonego Budżetu, która była rekordowa pod względem liczby złożonych wniosków oraz liczby projektów wybranych do realizacji. Zazieleniamy poszczególne ulice w centrum miasta. Metamorfozę przeszła już ulica Dworcowa i aleja Korfantego. Obecnie przechodzi ją ulica Warszawska. Zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku i rodzinnych aktywności. Dobrze wpływają też na ekosystem. Cieszę się, że w pięciu dzielnicach, kosztem 45 milionów złotych, powstaną nowe zielone przestrzenie. W ramach prac, dzięki którym powstaną nowe parki i modernizowany będzie fragment Katowickiego Parku Leśnego, zasadzonych zostanie około 350 drzew i tysiące bylin, krzewów pnączy i traw.

Wyżej wspomniane tereny będą też porządkowane, pojawią się tam nowe alejki, place zabaw, ogrody sensoryczne, a także hotele dla owadów.

Ekologicznie i sportowo

W Kostuchnie, pomiędzy ulilcami: Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka, powstać ma przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi, a także funkcjom edukacyjno-przyrodniczym. Zaplanowano tam też budowę punktu widokowo-obserwacyjnego, strefy z grami edukacyjnymi, a także miejsca do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Projekt zakłada również utworzenie tzw. przestrzeni ekologicznej, która wpisuje się w wizję adaptacji miejskich przestrzeni do zmian klimatu.

Natomiast w rejonie rzeki Ślepiotki przewiduje się szeroko zakrojone prace na obszarze o powierzchni około 3 hektarów. Obszar ten zachować ma swój leśno-łąkowy charakter. Zakłada się jego uporządkowanie z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, a także nadanie mu wielu nowych funkcji, takich jak np. plac zabaw, psi wybieg, altana parkowa, ławki oraz tablice (w ramach ścieżki edukacyjnej). Zainstalowana zostanie tam również nowa sieć oświetleniowa i parkowy monitoring, a także ogród społeczny, który urządzić będą mogli sami mieszkańcy. Ponadto w miejscu, w którym ścieżki przecinają rzekę Ślepiotkę, powstaną dwie kładki.

Rolkostrada i park sensoryczny

Znaczącą metamorfozę przejść ma również park w dzielnicy Wełnowiec, który zostanie zrewitalizowany i rozbudowany. Powstaną tam m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne. Inne elementy planowanej infrastruktury to wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje na temat przyrody.

Natomiast mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają przestrzeń parkową usytuaowaną w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – oprócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje  powstanie placu zabaw i strefy edukacyjnej, stworzenie ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Inną atrakcją tego miejsca mają być platformy widokowe i wieża do obserwacji ptaków wodnych. Co istotne, w ramach prac, oczyszczony zostanie też miejscowy zbiornik wodny.

A w Katowickim Parku Leśnym modernizacji ulegnie teren położony w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.

– Planowana budowa i modernizacja parków to inwestycja niezwykle cenna dla Katowic i dla samych mieszkańców  informuje Mieczysław Wołoszdyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Dzięki niej zyskamy dostęp do kolejnych zielonych przestrzeni, przeznaczonych zarówno do spokojnego wypoczynku, edukacji ekologicznej, jak i uprawiania aktywności fizycznej. Przed nami działania związane z postępowaniem przetargowym i jeśli wykonawca prac zostanie wyłoniony, to mają być one zrealizowane w ciągu 60 tygodni od podpisania umowy.

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024