Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Kielce. Przetarg na obsługę komunikacyjną bez rozstrzygnięcia z powodu braku ofert

Kielce. Przetarg na obsługę komunikacyjną bez rozstrzygnięcia z powodu braku ofert
07.02.2023, o godz. 12:37
czas czytania: około 2 minut
0

Nie udało się rozstrzygnąć przetargu na tzw. mały kontrakt na obsługę komunikacyjną Kielc. Samorząd szukał przewoźnika, który będzie wykonywał usługę 40 miejskimi autobusami. Do przetargu nie wpłynęła żadna oferta – poinformowała w poniedziałek zastępczyni prezydenta Agata Wojda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Mimo zainteresowania kilku firm, nie wpłynęła żadna oferta. Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach planuje ogłoszenie kolejnego przetargu. Zastanowimy się jak złagodzić nasze wymogi, tak żeby więcej podmiotów mogło złożyć ofertę – przekazał w poniedziałek Agata Wojda zastępczyni prezydenta Kielc.

Zaznaczyła, że zmiany nie będą dotyczyć jakości obsługi pasażerów. – Nie przewidujemy obniżenia kar za niewłaściwe wykonanie usługi tj. nieuzasadnione opóźnienia/przyspieszenia kursów, niewłaściwe zatrzymywanie się na przystankach, czy niewłaściwy stan techniczny i czystość autobusów – dodała.

W stawce 2 mln wozokilometrów rocznie

Przetarg został ogłoszony na początku stycznia. Poszukiwany był przewoźnik, który zapewni usługę przewozową, korzystając z 40 miejskich autobusów kupionych w latach 2009-2010 i będzie nimi wykonywał rocznie 2 mln wozokilometrów.

MPK w Kielcach: zapisy przetargu nieakceptowalne

Obecnie usługę realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach, które tym razem nie złożyło oferty w postępowaniu. Bogdan Latosiński, przewodniczący rady nadzorczej spółki Kieleckie Autobusy, większościowego udziałowca MPK Kielce, wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym wskazał, że zapisy przetargu były nieakceptowalne dla zarządu spółki.

“Zapisy dotyczące waloryzacji stawki za wozokilometr, szczególnie w czasie trwającej wojny, a więc nieprzewidywalności cen, w tym cen oleju napędowego, a także represyjny, a nie prewencyjny (niespotykany w innych miastach Polski) system kar, zwłaszcza biorąc pod uwagę wiek autobusów i brak odpowiedniej w Kielcach infrastruktury drogowej, to tylko nieliczne przykłady, które są tego potwierdzeniem” – napisał.

Podkreślił, że “uwzględnienie wszystkich zagrożeń finansowych z tego tytułu i wkalkulowanie ich do propozycji finansowej obsługi przetargu stawiałoby w złym świetle spółkę, która świadczy usługi na wysokim poziomie i ma jedne z najmniejszych kosztów funkcjonowania”.

Obecna umowa na obsługę 40 miejskich autobusów obowiązuje do końca czerwca tego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024