Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Klub nocny lepszym sąsiadem niż farma wiatrowa?

Klub nocny lepszym sąsiadem niż farma wiatrowa?
Cza
18.01.2024, o godz. 18:10
czas czytania: około 2 minut
0

Ankieta przeprowadzona przez YouGov* nie pozostawia wątpliwości. Duńczycy uważają mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg (32 proc.) lub nocnych klubów (47 proc.) za niepożądane. Jednocześnie tylko niewielki odsetek z badanych wyraził zaniepokojenie bliskością turbin wiatrowych (9 proc.) lub farm słonecznych (4 proc.).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Wyniki badań przeprowadzonych wśród Duńczyków pokazują, że elementy infrastruktury energetycznej OZE nie stanowią dla nich realnego problemu. To kierunek, który obserwujemy także w Polsce, w której wraz z rozwijającą się infrastrukturą OZE, rośnie jej akceptacja społeczna. Dziś ta akceptacja w niektórych badaniach potrafi sięgać 80 proc. – podkreśla Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce.

Składki podatkowe

Akceptacja w Polsce jest wynikiem kilku czynników. Po pierwsze, stale rośne świadomość społeczna korzyści i zalet energetyki odnawialnej dzięki edukacji oraz realnym przykładom gmin, gdzie takie inwestycje już istnieją. Po drugie – jak podkreśla Olga Sypuła – to dzięki zaangażowaniu inwestorów w ścisłą współpracę z lokalnymi społecznościami, bazującej na otwartości i zrozumieniu potrzeb.

Zdaniem Nanny Bonde, menedżerki ds. współpracy z lokalnymi społecznościami w European Energy, ludzie mieszkający w pobliżu muszą odczuć bezpośrednio korzyści, jakie niesie za sobą powstanie w ich okolicy farmy wiatrowej czy fotowoltaicznej. Postrzegać je jako siłę napędową lokalnego rozwoju i tworzenia wartości, które mogą sprawić, że lokalny obszar rozkwitnie i wzrośnie.

Inwestycje te pobudzają lokalną gospodarkę poprzez znaczne wpływy z podatków, wspomagając rozwój społeczności i usług publicznych. Ponadto, generują one zatrudnienie, przyciągając wykwalifikowanych pracowników. W Polsce wpływy podatkowe do budżetu gminy tylko z jednej turbiny potrafią wynieść około 150 tysięcy złotych rocznie*. Do tego należy doliczyć stabilny dochód dla rolników, którzy przez 30 lat funkcjonowania elektrowni mogą liczyć na stały dochód z dzierżawy.

Zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw

Poza korzyściami ekonomicznymi, projekty związane z energią odnawialną wzmacniają lokalną konkurencyjność biznesową i wspierają inicjatywy społeczne i kulturalne, wzbogacając życie społeczności. – Dla przykładu – na Litwie z opłaty produkcyjnej od energii elektrycznej finansuje się lokalne projekty związane ze środowiskowymi, gospodarczymi lub społecznymi korzyściami. Natomiast w Niemczech lokalne ustawodawstwo umożliwia bezpośrednie zrekompensowanie obywatelom części rachunków za energię elektryczną z projektu energii odnawialnej działającego w ich sąsiedztwie – wyjaśnia Olga Sypuła.

Wdrażanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii daje możliwość przekształcenia słabo wykorzystywanych i zdegradowanych terenów miejskich w tętniące życiem obszary. To podejście rewitalizuje zanieczyszczone tereny przemysłowe, takie jak zamknięte wysypiska śmieci, wyeksploatowane kopalnie i opuszczone grunty rolne, przygotowując je na przyszłe wykorzystanie rolnicze.

Łagodzenie zmian klimatu i niezależność energetyczna

Od lutego 2022 r. zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych stało się pilnym celem w programie politycznym UE, obok bieżących wysiłków na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i redukcji śladu węglowego. Więcej energii odnawialnej wzmocni europejską niezależność energetyczną, zmniejszy ślad CO2 związany z rozwojem lokalnego biznesu i zwiększy jego konkurencyjność na rynkach europejskich i zewnętrznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024