Rybnik zaprzestaje użytkowania plastikowych „jednorazówek” w urzędzie i podległych mu jednostkach. To kolejne miasto, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Rybniccy radni podjęli już uchwałę, której celem jest wyeliminowanie plastikowych naczyń i opakowań, używanych dotąd w urzędzie miasta i miejskich jednostkach.

– Rada Miasta Rybnika uważa za konieczne oraz zasadne podjęcie wszelkich możliwych i prawnie dopuszczalnych działań przez Prezydenta Miasta Rybnika i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych Miasta Rybnika, zmierzających do wyeliminowania z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych – czytamy w uzasadnieniu.

Stopniowe ograniczenie używania plastiku polegać ma na zaprzestaniu używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych, zaprzestaniu zakupów wody w butelkach plastikowych, korzystaniu z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach, wykorzystaniu w promocji miasta gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych. Rybnik rezygnuje też z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek. Ma też zamiar podjąć działa edukacyjnych skierowanych do pracowników i mieszkańców miasta Rybnika.

O 2021 r. będzie obowiązywał zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku (Single Use Plastics), dla którego dostępne są zamienniki, wprowadzony Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 marca 2019 r. Rybnicka uchwała wychodzi naprzeciw unijnej dyrektywie.

Od 2018 r. na miejskich wydarzeniach plenerowych, takich jak koncerty czy mecze,  wykorzystywane są ekologiczne i estetyczne kubki wielorazowego użytku. Podobne decyzje podjął m.in. Wałbrzych.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Niestety coraz bardziej wkręcamy się w paranoję walki z plastykiem, która ogranicza się do opakowań jednorazowych, ciekawe czy zrezygnujemy z innych źródeł plastyku. Zamiast wdrażać walkę z zaśmiecaniem świata to gryziemy kość na zasadach zasłony dymnej, tworzywa sztuczne dla mniej wtajemniczonych to węgiel i wodór, które można poddać odzyskowi energetycznemu i wyeliminować zjawisko zaśmiecania świata. Hipokryci wespół z przestępcami kręcą lody i wkręcają nas w nową ideologię pseudo – ekologów

Skomentuj