Kompleksowe podejście do mobilności miejskiej. Rusza pilotażowy program

Kompleksowe podejście do mobilności miejskiej. Rusza pilotażowy program
szp
09.01.2019, o godz. 13:02
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządowcy chcący podjąć działania kształtujące zrównoważoną mobilność miejską m.in. w zakresie transportu i ochrony środowiska będą mogli uczestniczyć w programie pilotażowym współorganizowanym m.in. przez Komisję Europejską i rządowe resorty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych organizują pilotażowy program.

Chcą dzięki niemu zachęcić przedstawicieli lokalnych władz do podejmowania kompleksowych działań związanych z kształtowaniem mobilności miejskiej. W ich zakres miałyby wchodzić zadania wpływające na rozwój transportu, ochronę środowiska, zdrowie, a także rozwój społeczny i gospodarczy.

Jak kształtować mobilność miejską?

Uczestnicy programu będą mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami stosowanymi przez jednostki samorządów terytorialnych w całym kraju. Program ma wspierać też miasta i obszary funkcjonalne w przygotowaniu lub aktualizacji planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

Eksperci Inicjatywy Jaspers pomogą w przygotowaniu planu zrównoważonej mobilności miejskiej lub aktualizacji już posiadanego planu. Zaplanowano także cykl sesji warsztatowych.

Bezpośrednią współpracą z Inicjatywą Jaspers objętych zostało kilka wybranych miast i obszarów funkcjonalnych. Doradztwo jest bezpłatne i obejmuje pomoc przy zamówieniu/ocenie/odbiorze dokumentów, jednak wykonanie SUMP i niezbędnych w tym celu analiz leży po stronie miast.

Warsztaty dla wszystkich

Warsztaty będą otwarte dla wszystkich ośrodków miejskich zainteresowanych przygotowaniem lub aktualizacją SUMP. Przedstawione na nich zostaną wyniki pracy z wybranymi miastami, w szczególności omówione zostaną napotkane problemy oraz nastąpi wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk.

Udział w pilotażu oznacza dla samorządów gotowość do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMP, opracowanie SUMP, wskazanie osób lub komórki organizacyjnej merytorycznie odpowiedzialnej za przygotowanie SUMP oraz zaangażowanie pozostałych komórek organizacyjnych miasta lub obszaru funkcjonalnego bezpośrednio związanych z planowaniem zrównoważonej mobilności, przedstawienie SUMP do zatwierdzenia przez Radę Miasta lub władze obszaru funkcjonalnego, gotowość wdrożenia ustaleń z opracowanego SUMP, udział w warsztatach organizowanych przez Inicjatywę Jaspers/Centrum Unijnych Projektów Transportowych i dzielenie się doświadczeniami z przygotowania SUMP z innymi uczestnikami warsztatów.

Warsztaty są bezpłatne. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty przejazdu i noclegu. Konferencja otwierająca pilotaż nastąpi w I/II kwartale 2019 r. Sesje warsztatowe będą miały miejsce raz na kwartał.

Czas trwania pilotażu szacowany jest na 2 lata. Jak wynika z doświadczeń ekspertów, tyle potrzeba na stworzenie dobrej jakości planu mobilności.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024