PKN Orlen rozpoczął pobieranie opłat za ładowanie aut elektrycznych na wybranych swoich stacjach. Docelowo cała sieć ładowarek koncernu będzie płatna.

Orlen wprowadził opłaty za korzystanie z ładowarek na pięciu stacjach, po jednej w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach i Gdyni. Stawki zależą od rodzaju ładowarki. Kilowatogodzina z najwolniejszej ładowarki AC kosztuje 1,43 zł. Za tą samą ilość energii z szybkiej ładowarki DC o mocy 50 kW trzeba zapłacić 1,99 zł. Najdroższa jest energia z najszybszych ładowarek DC, o mocy ponad 50 kW – 2,39 zł za kWh.

Dodatkowo, po określonym czasie postoju przy ładowarce Orlen nalicza dodatkową opłatę – 0,4 zł za minutę. Przy ładowarce AC zaczyna być naliczana po godzinie postoju, przy DC – po 45 min.Jak zaznaczył koncern, cennik na razie nie obejmuje abonamentu, usługa ta ma zostać wprowadzona do końca 2021 r.

Jak tłumaczy dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Jarosław Dybowski, strategia spółki do 2030 r. zakłada znaczące zwiększanie dostępności paliw alternatywnych.

– Stawiamy na rozwój sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na naszych stacjach paliw, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się po całym kraju. Działając w otoczeniu rynkowym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzamy opłaty, dzięki którym finansowany będzie m.in. dalszy rozwój tej działalności- powiedział J. Dybowski.

Przypomniał, że Orlen posiada już 67 stacji ładowania, a kolejne 83 powinny zostać oddane do użytku do końca 2021 r. W całej Grupie Orlen – w Polsce i za granicą – funkcjonuje blisko 150 stacji.

Czytaj więcej

Skomentuj