Koronawirus w odpadach komunalnych. Potrzeba specjalnych procedur?

Koronawirus w odpadach komunalnych. Potrzeba specjalnych procedur?
mp/jwo
30.03.2020, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Obecnie, mimo pandemii koronawirusa COVID-19, odpady z kwarantanny wywożone są razem z innymi śmieciami. Eksperci uważają, że to niewłaściwe rozwiązanie - alarmuje "Rzeczpospolita".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W czasie epidemii koronawirusa nie zadbano o odpady medyczne wywożone z miejsc kwarantanny i hospitalizacji osób zakażonych. Śmieci zwożone są bez żadnych oznakowań i zabezpieczeń.

W tej sprawie głos krytyczny podnoszą samorządy. Niestety rządowa tarcza antykryzysowa nie zauważa tego problemu i nie przewiduje żadnego rozwiązania.

Odpady z kwarantanny w okresie epidemii nie mogą być traktowane jak zwykłe odpady komunalne, ocenia Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP. Radzi, aby śmieci po kwarantannie były magazynowane w izolacji, a potem spalone. – Lepiej być bardziej ostrożnym niż ponosić później negatywne tego skutki – ocenia ekspert.

Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami również proponuje, aby odpady z kwarantanny były odbierane i zagospodarowywane w szczególny sposób, postulując m.in. informację dla firm odpadowych o miejscach kwarantanny, skąd śmieci zabierałaby specjalnie wyznaczona załoga i śmieciarka.

Jednak według zaleceń sanepidu odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania COVID-19 traktuje się jak odpady komunalne. Wskazania te potwierdziło Ministerstwo Klimatu, które nadzoruje krajową gospodarkę odpadami.

Nowe uregulowania prawne wprowadzone w rządowej tarczy antykryzysowej nadają szereg uprawnień wojewodom w zakresie gospodarowania odpadami w czasie epidemii. Wojewoda będzie mógł w uzasadnionych przypadkach nie stosować regulaminu czystości i porządku, a także upraszczać zakres śmieci do odpadów zmieszanych.

Sytuacja epidemii może spowodować przestój w funkcjonowaniu firm odpadowych z uwagi na ewentualne objęcie kwarantanną ich pracowników. Wówczas wojewoda będzie odpowiedzialny za skierowanie odpadów do alternatywnej placówki. Będzie on także decydował o zamykaniu punktów selektywnej zbiórki odpadów w odpowiedzi na zgłoszenia od burmistrzów, czy prezydenta miasta.

Firmy komunalne a koronawirus. Warsztaty online już wkrótce

Źródło: “Rzeczpospolita”

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024