1 / 4

W Poznaniu zakończyła się budowa nowego parku. Wcześniej teren ten był zadrzewionym nieużytkiem. Teraz istniejące już drzewa wykorzystano do stworzenia miejsca rekreacji, którego wystrój nawiązuje do astronomii, ponieważ w jego pobliżu znajduje się obserwatorium.

Nowy park w Poznaniu znajduje się w rejonie ulic Palacza, Księżycowej i Heweliusza. Obszar ten był wcześniej zadrzewionym nieużytkiem, na którym w przeszłości stały baraki. Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił najpierw projekt, a następnie – po uzyskaniu pozwolenia w 2016 r. – przystąpił do prac budowlanych.

Nowy park ma ok. 4 ha powierzchni i znajduje się w pobliżu obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Jak zapewnia poznański ZZM, stanowi on nową jakość w przestrzeni miejskiej, spełnia wymagania wszystkich grup wiekowych, a także osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji rekreacyjnej, wypoczynkowej, pełni rolę edukacyjną, jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i miejscem integrującym społeczność lokalną.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Bliskie sąsiedztwo obserwatorium astronomicznego zainspirowało projektantów, by wprowadzić do parku elementy z dziedziny astronomii i kosmosu. Realizacja tego pomysłu sprawiła, że głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe, często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego.

Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest “Mgławica”, czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego, przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii. Ciekawym elementem parku jest zegar analemmatyczny, czyli słoneczny wraz z tablicą informacyjną. Turaj funkcję “polosa”, czyli wskazówki rzucającej cień, pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.

Na terenie parku wybudowano także place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych i młodzieży lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu – siłownię zewnętrzną i zestaw do street workoutu. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe będzie mógł być wykorzystywany na wiele sposobów.

Dla osób preferujących bierny sposób odpoczynku i relaksu w miejscach nasłonecznionych, zacienionych, a także pod pergolą ustawiono ławki.

Z kolei dla osób spragnionych kontaktu z ogrodnictwem przeznaczono ogródek społeczny. W parku wygospodarowano również miejsce na wybieg dla psów, w którym umieszczono specjalny tor przeszkód.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj