Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie planuje zakup dwóch odkurzaczy, które pomogą uprzątnąć teren Rynku Głównego i Starego Miasta. Zanim jednak sprzęt trafi na stałe do MPO, musi przejść odpowiednie testy.

Odkurzacz, który testuje MPO Kraków przeznaczony jest do czyszczenia chodników i ulic. Maszyna zbiera drobny pył, piasek, niedopałki papierosów, liście, a także większe odpady, np. butelki PET.

1 / 5

– Wzorujemy się na zachodnich miastach, np. Wiedniu. Chcemy sprawdzić jak to będzie działało u nas – mówi Piotr Odorczuk z MPO Kraków.

Sprzęt zastępuje pracowników z miotłami, ale jest w stanie zebrać nieczystości szybciej. Może też dotrzeć w trudno dostępne miejsca, czego nie można zrobić tradycyjnymi metodami.

Odkurzacz jest elektryczny – posiada napęd z mechanizmem ssącym, waży prawie 400 kg i jest wyposażony w samoczyszczący się filtr powietrza. Jedno ładowanie baterii wystarcza na ok. 16 godzin pracy, czyli dwie 8-godzinne zmiany.

Na początek MPO Kraków planuje zakup dwóch takich urządzeń do oczyszczania Rynku Głównego i Starego Miasta wewnątrz pierwszej obwodnicy.

Sprzęt wpisuje się także w działania antysmogowe miasta. Urzędnicy już teraz zapowiadają, że będzie wykorzystywany również jesienią, kiedy pojawią się pyły i zanieczyszczenia związane z paleniem w piecach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj