Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Krakowskie ścieki trafiają do rzek. Nieczystości mieszają się z deszczówką

Krakowskie ścieki trafiają do rzek. Nieczystości mieszają się z deszczówką
jwo
26.09.2017, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

Część ścieków z kanalizacji w Krakowie, zamiast do oczyszczalni, płynie do rzek. W mieście są 33 punkty, w których nieczystości odprowadzane są do wód.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do informacji dotarli dziennikarze Onetu i RMF. Według dokumentów krakowskiego MPWiK i urzędu marszałkowskiego w mieście jest ponad 30 miejsc, gdzie ścieki mieszają się z deszczówką i trafiają m.in. do Wisły, Wilgi, Białuchy, Dłubni i Rudawy.

Sygnały o zanieczyszczeniach zgłaszali mieszkańcy Krakowa. Zrzuty udokumentowano również na zdjęciach. Problem wystąpił na przykład w Zalewie Nowohuckim (do którego wpływa Dłubnia) – badania pokazały, że w wodzie znajdują się bakterie e.coli oraz paciorkowce kałowe.

Jak to możliwe, że ścieki w Krakowie trafiają do rzek i zalewów? Tymi samymi rurami spławnymi, którymi są odprowadzane domowe nieczystości transportowana jest również woda deszczowa. Podczas dużych opadów ścieki “przelewają” się i trafiają do rzek.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Krakowie odpowiadają, że kanalizacja działa w zgodzie z prawem – a dokładniej – rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi.

Z kolei MPWiK winą obarcza przede wszystkim przestarzałą infrastrukturę, która w dużym stopniu opierała się na kanalizacji ogólnospławnej. Tak jest na przykład pod całą Nową Hutą – wybudowaną w czasach PRL robotniczą dzielnicą Krakowa.

Dodatkowym problemem jest fakt, że w projektach parków rzecznych, które za 5,5 mln zł mają powstać w mieście ujęto m.in. miejsca, gdzie ścieki mieszają się z wodą. Sprawą zajęli się już radni, a zarząd zieleni deklaruje, że przy realizacji “nie schowa głowy w piasek”.

Źródło: Onet

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024