Jeszcze nie nadeszła zima, a gmina Brwinów myśli już o wiośnie i zachęca mieszkańców do udziału w akcji wspólnego sadzenia krokusów.

Żółty, fioletowy i biały to kolory krokusów, które sołtysi i radni gminy Brwinów mogą otrzymać w Urzędzie Gminy Brwinów, a następnie zasadzić je wspólnie z mieszkańcami na ogólnie dostępnych terenach zieleni – na skwerach, zieleńcach czy wzdłuż gminnych ulic.

Aby rośliny ozdobiły gminę Brwinów wiosną, należy je zasadzić jesienią, zanim nadejdą mrozy. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa kupił w tym celu 10 tys. cebulek. Sołtys lub radny może otrzymać 100 lub 200 cebulek tych efektownych roślin – w zależności od potrzeb. Jako pierwsze zgłosiło się sołectwo Koszajec. Cebulki krokusów można odbierać do 15 listopada br. lub do wyczerpania zapasów.

Krokusy to jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny wyrastające do wysokości ok. 12 cm najładniej prezentują się w grupach. W zależności od gatunku krokusy występują w różnych kolorach żółtym, fioletowym, białym, niebieskim, liliowym czy kremowym.

Krokusy należy sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym, w żyznej i niezbyt zbitej glebie. Trzeba wybrać miejsce, w którym nie tworzą się kałuże, gdyż w takich warunkach cebule krokusów szybko gniją.

Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka. Ze słupków krokusa purpurowego, po ususzeniu pozyskuje się szafran – najdroższą i najszlachetniejszą przyprawę świata. Aby uzyskać 1 g szafranu, potrzeba ok. 200 kwiatów.

Czytaj więcej

Skomentuj