Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Krokusy zakwitną na wiosnę dzięki mieszkańcom

Krokusy zakwitną na wiosnę dzięki mieszkańcom
jw
07.11.2019, o godz. 12:08
czas czytania: około 1 minuty
0

Jeszcze nie nadeszła zima, a gmina Brwinów myśli już o wiośnie i zachęca mieszkańców do udziału w akcji wspólnego sadzenia krokusów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Żółty, fioletowy i biały to kolory krokusów, które sołtysi i radni gminy Brwinów mogą otrzymać w Urzędzie Gminy Brwinów, a następnie zasadzić je wspólnie z mieszkańcami na ogólnie dostępnych terenach zieleni – na skwerach, zieleńcach czy wzdłuż gminnych ulic.

Aby rośliny ozdobiły gminę Brwinów wiosną, należy je zasadzić jesienią, zanim nadejdą mrozy. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa kupił w tym celu 10 tys. cebulek. Sołtys lub radny może otrzymać 100 lub 200 cebulek tych efektownych roślin – w zależności od potrzeb. Jako pierwsze zgłosiło się sołectwo Koszajec. Cebulki krokusów można odbierać do 15 listopada br. lub do wyczerpania zapasów.

Krokusy to jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny wyrastające do wysokości ok. 12 cm najładniej prezentują się w grupach. W zależności od gatunku krokusy występują w różnych kolorach żółtym, fioletowym, białym, niebieskim, liliowym czy kremowym.

Krokusy należy sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym, w żyznej i niezbyt zbitej glebie. Trzeba wybrać miejsce, w którym nie tworzą się kałuże, gdyż w takich warunkach cebule krokusów szybko gniją.

Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka. Ze słupków krokusa purpurowego, po ususzeniu pozyskuje się szafran – najdroższą i najszlachetniejszą przyprawę świata. Aby uzyskać 1 g szafranu, potrzeba ok. 200 kwiatów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023