Park Zdrojowy na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju będzie modernizowany. Inwestycja ma trwać rok i kosztować 7,6 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Małopolskę odwiedza coraz więcej turystów. W 2017 r. było ich prawie 16 mln. Samorząd województwa stara się rozwijać ofertę turystyczną poprzez pielęgnowanie i promowanie lokalnych tradycji. Pomagają w tym fundusze unijne. To dzięki nim możliwa będzie gruntowna modernizacja krynickiego Parku Zdrojowego na Górze Parkowej, założonego na początku XIX w.

Gruntowna przebudowa

Inwestycja kosztować będzie ponad 7,6 mln zł. Do końca września przyszłego roku przebudowanych zostanie 12 ścieżek spacerowych. Znaczna ich część dostosowana zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Specjalne tablice informacyjne i kierunkowe (opisane także alfabetem Braille’a) jasno wskażą, które trasy – samodzielnie lub w asyście osób trzecich – będą mogły pokonać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Wymienione zostaną elementy małej architektury. Przy alejkach staną nowe kosze na śmieci, wymienione zostanie oświetlenie, a zmęczeni spacerowicze będą mogli odpocząć na jednej z ponad 116 ławek lub 33 leżaków. Te ostatnie zostaną zamontowane na polanie Ośla Łączka. Przebudowany zostanie także taras widokowy znajdujący się na szczycie Góry Parkowej i prowadzące do niego schody terenowe.

Projekt zakłada także odtworzenie ścieżki zdrowia. Wzdłuż istniejącej alejki (w rejonie Polany Michasiowej) powstaną siłownie zewnętrzne z nawierzchnią dostosowaną do ćwiczeń. Istotnie zmieni się wygląd altany Wanda, która po ukończeniu modernizacji odzyska swój kształt sprzed wieku. Przebudowie, renowacji i impregnacji poddane zostaną pozostałe altanki znajdujące się w parku. Inwestycję zwieńczy powstanie parkingu, który zostanie zlokalizowany przy ul. Ebersa.

Nowa kolej na stoku

To nie jedyne dobre wiadomości dla kryniczan i turystów odwiedzających uzdrowisko. Dzięki projektowi dofinansowanemu z RPO do końca listopada na zboczu góry Drabiakówka na Słotwinach powstanie nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa. Inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscu przestarzałego 500-metrowego wyciągu talerzykowego. Projekt przewiduje, że kolejka obsłuży 2400 miłośników narciarstwa w ciągu godziny. Inwestycja będzie kosztować łącznie prawie 20 mln zł. 3,6 mln to unijne dofinansowanie.

Czytaj więcej

Skomentuj