Park Zdrojowy na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju będzie modernizowany. Inwestycja ma trwać rok i kosztować 7,6 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Małopolskę odwiedza coraz więcej turystów. W 2017 r. było ich prawie 16 mln. Samorząd województwa stara się rozwijać ofertę turystyczną poprzez pielęgnowanie i promowanie lokalnych tradycji. Pomagają w tym fundusze unijne. To dzięki nim możliwa będzie gruntowna modernizacja krynickiego Parku Zdrojowego na Górze Parkowej, założonego na początku XIX w.

CCJ 300 x 250

Gruntowna przebudowa

Inwestycja kosztować będzie ponad 7,6 mln zł. Do końca września przyszłego roku przebudowanych zostanie 12 ścieżek spacerowych. Znaczna ich część dostosowana zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Specjalne tablice informacyjne i kierunkowe (opisane także alfabetem Braille’a) jasno wskażą, które trasy – samodzielnie lub w asyście osób trzecich – będą mogły pokonać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Wymienione zostaną elementy małej architektury. Przy alejkach staną nowe kosze na śmieci, wymienione zostanie oświetlenie, a zmęczeni spacerowicze będą mogli odpocząć na jednej z ponad 116 ławek lub 33 leżaków. Te ostatnie zostaną zamontowane na polanie Ośla Łączka. Przebudowany zostanie także taras widokowy znajdujący się na szczycie Góry Parkowej i prowadzące do niego schody terenowe.

Projekt zakłada także odtworzenie ścieżki zdrowia. Wzdłuż istniejącej alejki (w rejonie Polany Michasiowej) powstaną siłownie zewnętrzne z nawierzchnią dostosowaną do ćwiczeń. Istotnie zmieni się wygląd altany Wanda, która po ukończeniu modernizacji odzyska swój kształt sprzed wieku. Przebudowie, renowacji i impregnacji poddane zostaną pozostałe altanki znajdujące się w parku. Inwestycję zwieńczy powstanie parkingu, który zostanie zlokalizowany przy ul. Ebersa.

Nowa kolej na stoku

To nie jedyne dobre wiadomości dla kryniczan i turystów odwiedzających uzdrowisko. Dzięki projektowi dofinansowanemu z RPO do końca listopada na zboczu góry Drabiakówka na Słotwinach powstanie nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa. Inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscu przestarzałego 500-metrowego wyciągu talerzykowego. Projekt przewiduje, że kolejka obsłuży 2400 miłośników narciarstwa w ciągu godziny. Inwestycja będzie kosztować łącznie prawie 20 mln zł. 3,6 mln to unijne dofinansowanie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj