Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Kto i kiedy odbierze zużytą folię od rolników?

Kto i kiedy odbierze zużytą folię od rolników?
sr
17.10.2018, o godz. 15:39
czas czytania: około 2 minut
4

Rolnicy mają problem z folią wykorzystywaną m.in. przy pakowaniu pasz dla zwierząt. Zużytej folii nie ma kto odebrać, a sterty cały czas rosną. Póki co jedynym wyjściem z sytuacji jest jej magazynowanie, ale co zrobić gdy magazyny zapełniają się po sufit?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Sprawę opisała “Gazeta Współczesna”, przywołując wypowiedzi rolników, których problem dotyczy bezpośrednio. Wynika z nich, że piętrzące się sterty zużytej folii to codzienność głównie hodowców bydła, którzy przygotowują zwierzętom paszę.

– Nie mam wyjścia, muszę tę folię trzymać w swoim gospodarstwie, przecież jej nie spalę – mówi rolnik z Końcowizny. I dodaje, że “ma nadzieję, że kiedyś problem ten się rozwiąże”.

Z jego relacji wynika, że firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów zaczęły odbierać już białą folię. Nie rozwiązuje to jednak problemu, bo – jak wskazuje – 95 proc. jego zasobów to folia czarna, którą wykorzystuje się przy budowie pryzm z kukurydzą i siano­kiszonką.

Większość gospodarzy wskazuje jednak, że zużytej folii nie odbierano od nich przez cały bieżący rok.

– Na razie trzymam ją w gospodarstwie, ale przecież nie mogę magazynować folii w nieskończoność – mówi “Współczesnej” rolnik z Wojaszej w gminie Jochowiec Kościelny.

Mężczyzna przyznał, że skontaktował się już w tej sprawie z urzędem gminy, gdzie obiecano mu umożliwienie wywiezienia folii na gminne składowisko odpadów.

Problem z odbiorem folii próbowała uregulować wcześniej Krajowa Rada Izb Rolniczych.  Zastanawiano się, z czego wynika brak zainteresowania odpadem przez zakłady związane z recyklingiem.

W odpowiedzi usłyszano, że ma to związek z zamknięciem się rynku chińskiego i załamaniem sprzedaży przerobionego granulatu, jaki powstaje w wyniku przetworzenia odpadów tworzyw sztucznych.

Wówczas samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Środowiska: “Pozostawienie problemu bez rozpatrzenia może przyczynić się do zaśmiecenia środowiska obszarów wiejskich oraz obniżyć poziom segregacji odpadów i przyczynić się do rozwoju nielegalnych wysypisk” – pisano w dokumencie latem tego roku.

KRIR żądał od resortu środowiska konkretnych działań legislacyjnych – m.in. wprowadzenia przepisów opartych na rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w kontekście których dostawcy folii i sznurka rolniczego zobowiązani będą do odbioru odpadów powstałych z tych produktów.

Ostatecznie resort środowiska powiadomił, że temat jest mu znany i że pracuje nad jego rozwiązaniem. Póki co rolnikom pozostaje mieć nadzieję, że urzędnicy znajdą rynek zbytu na tego typu odpady – w ministerstwie mają właśnie trwać na ten temat dogłębne analizy.

Źródło: Gazeta Współczesna

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (4)


Adam Małyszko

Komentarz #14293 dodany 2018-10-18 10:57:33

Problem jest jeszcze większy, ponieważ od 5 września br. wytworzone odpady można magazynować tylko 1 rok. Okres liczony jest od momentu wytworzenia odpadu do jego zagospodarowania - poddania procesom odzysku lub unieszkodliwiania. Dodatkowo trzeba pamietać, że wytwórca tego typu odpadów w ilości powyżej 5 Mg rocznie powinien prowadzić ewidencję dokonać wpisu do rejestru BDO. Brak takiego wpisu grozi kara administracyjną od 1000 do 1 000 000 zł.


anty

Komentarz #14314 dodany 2018-10-19 14:04:49

Niech rolnicy zaczną produkować ekologicznie bez folii to nie będą mieli problemu

dshdsda

Komentarz #16406 dodany 2019-03-06 12:25:39

anty napisał/a:

Niech rolnicy zaczną produkować ekologicznie bez folii to nie będą mieli problemu

Nie da się wyprodukować kiszonki bez folii, a jeżeli chcesz, żeby w obecnym klimacie i sytuacji na rynku rolnik karmił bydło sianem, to cena mleka w skupie musiałaby wynosić grubo ponad 2zł


Już

Komentarz #49401 dodany 2020-03-28 20:26:54

Dlaczego nie ma jednoznacznych wytycznych co z folia zużyta zrobić, unia taka madra i nie widzi że ludzie pala ja? A ta osoba która wymyśliła maszyny owijarki foliarki, dlaczego nie wymyśliła co z zużyta folia, bo rolnicy ja pala! Ekolodzy tego nie widzą i tak ma być dalej? Przecież na sąsiada czy znajomego nie będę skarżyła... Durne przepisy działają, tylko w jedną stronę.

Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024