Które polskie miasto ma najciekawsze ronda? [GŁOSOWANIE]

Które polskie miasto ma najciekawsze ronda? [GŁOSOWANIE]
Barbara Krawczyk
03.04.2017, o godz. 6:08
czas czytania: około 7 minut
6

W którym polskim mieście jest najlepiej zaaranżowane rondo, ma nietypową kompozycję roślinną bądź wyróżnia się nazwą? Sprawdźcie w naszym zestawieniu i zagłosujcie na najlepsze!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nietypowe aranżacje na rondach w Sosnowcu

Z kolei w Sosnowcu najciekawiej zaaranżowane ronda znajdują się w trzech lokalizacjach na ulicach Braci Mieroszewskich i Wygoda.

Na ul. Będzińskiej przy skrzyżowaniu o ruchu okrężnym powstało rondo upamiętniające działalność Tajnej Organizacji Nauczycielskiej Centralną część ronda zajmuje kamień granitowy z tablicą pamiątkową, wokół którego znajduje się fragment utwardzonego placu. Taki element został zaprojektowany z uwagi na konieczność składania kwiatów i obchody uroczystości.

ul.-braci-mieroszewskich-1.jpg
ul.-braci-mieroszewskich-2.jpg
ul.-wygoda-1.jpg
ul.-wygoda-2.jpg

Natomiast na ul. Braci Mieroszewskich powstało rondo o średnicy ok. 24 metry. Zostało ono zagospodarowane roślinami, których wysokość nie przekracza 50 cm, dla zachowania pełnej widoczności dla kierowców. Rondo podzielono na strefy, które posiadają zróżnicowaną pod względem kolorystycznym ściółkę: kora sosnowa, kora kamienna jasno i ciemno szara.

Ostatnie z prezentowanych rondo na ul. Wygoda zagospodarowano poprzez zastosowanie nasadzeń piętrowych roślinności przy jednoczesnym zróżnicowaniu kolorystycznym, tak by było atrakcyjne i rzucało się w oczy już z oddali. Na pierwszym planie posadzono kostrzewę siną, a za nią kontrastującą, żółto-zieloną trzęślicę modrą Molina caerulea “Variegata’.

Na środku ronda w okręgach rośnie czerwony berberys “Pink queen”, natomiast tłem dla niego jest dereń rozłogowy “Flaviramea”, który jest niezwykle dekoracyjny, szczególnie zimą. Zarówno dereń, jak i berberys będą odpowiednio przycinane dla zachowania pożądanego kształtu.

Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Sieradzu

Rondo im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ciągu drogi krajowej nr 83 usytuowane jest w centrum Sieradza. Jest to skrzyżowanie w kształcie owalnym o dużej powierzchni z pięcioma wlotami (dwa wloty drogi krajowej, jeden wlot drogi wojewódzkiej i dwa wloty dróg powiatowych).

Rondo zostało wybudowane pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Swoją obecną nazwę nosi od sierpnia 2010 r. Jego kształt został wymuszony poprzez konieczność utrzymania pierwszeństwa ruchu na kierunku Łódź – Wrocław.

rondo-sieradz-1.jpg
rondo-sieradz-2.jpg
rondo-sieradz-3.jpg
rondo-sieradz-5.jpg
rondo-sieradz-6.jpg
rondo-sieradz-7.jpg

W roku 2010 skrzyżowanie zostało przebudowane na układ z organizacją ruchu zbliżoną do ronda turbinowego.

Ze względu na swój kształt i ilość wlotów jest to jednak bardzo trudne skrzyżowanie z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powierzchnia owalu wyłączonego z ruchu, którą stanowi zieleń, wynosi około 0,48 ha. Teren zielony obsadzony jest kępami drzew iglastych oraz krzewami ozdobnymi. Główną ozdobą wewnętrznego pierścienia ronda jest ponad pięćdziesięcioletnia wierzba płacząca.

Ciekawe ronda w Rumii i w Rzeszowie

Interesujące rondo im. Marszałka Płażyńskiego znajduje się też w Rumii. Skrzyżowanie zostało zaprojektowane o wydłużonym kształcie, tak, aby komunikowało wszystkie wloty ulic, których osie w tym miejscu nie zbiegają się w jednym punkcie.

– Przed przebudową istniały w tym miejscu dwa skrzyżowania w bliskiej odległości od siebie. Po wybudowaniu ronda, skrzyżowanie stało się bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu, co ważne, gdyż przed przebudową poza zdarzeniami z udziałem pojazdów, miały miejsca m. in. potrącenia pieszych – informuje Wawrzyniec Lenart reprezentujący Wydział Inżynierii Miejskiej w Urzędzie Miasta Rumii.

dsc_0272_pop.jpg
dsc_0292_pop.jpg
rondo_plazynskiego_2.jpg
1-3.jpg
3-2.jpg
2-4.jpg
4-4.jpg
5-1.jpg
1-4.jpg

Z kolei, jak informuje Agnieszka Katarzyńska–Ruszel reprezentująca lokalny Zarząd Zieleni Miejskiej, w Rzeszowie jednym z najbardziej interesujących jest rondo przed wejściem do cmentarza przy ul. Cienistej. To inwestycja z 2014 r., której zadaniem było wkomponowanie istniejących roślin do nowej kompozycji. Zostały tam posadzone liczne odmiany wrzosów, grupy rozchodników, rozplenicy japońskiej odmiany “Hameln”, sosny górskiej “Mops” w układach o zarysie łukowym.

Z kolei rondo Kpt. Władysława Koby w Rzeszowie znajduje się w ciągu al. Wyzwolenia. Jego zamysł projektowy opierał się na nawiązaniu do górskich zboczy. W doborze gatunkowym całej aranżacji wykorzystane zostały gatunki takich roślin jak brzoza brodawkowata, sosna górska, trzcinnik ostrokwiatowy czy berberys Thunberga “Green Carpet”. Projekt ronda został zrealizowany w 2014 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


:)

Komentarz #3859 dodany 2017-04-04 20:29:07

Nerka Gierka w Będzinie i cała reszta wymięka!


Komentarz #3861 dodany 2017-04-04 21:51:54

Tzw. nerka w Będzinie nie jest przecież rondem


Komentarz #3873 dodany 2017-04-05 14:03:42

Rondo na ulicy Braci Mieroszewskich ma swoja nazwę - rondo Jacka Siemieńskiego.


ggg

Komentarz #3911 dodany 2017-04-07 09:08:04

co to za g... stoi na rondzie przy lotnisku w Rybniku-Gotartowicach


DP

Komentarz #3917 dodany 2017-04-07 19:57:38

Nerka to nie rondo jak ktoś wyżej wspomniał. To że jest trochę łuków, nie znaczy, że jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym!


Wojciech

Komentarz #52249 dodany 2020-04-10 20:26:05

Brak Szczecina,duży błąd. Układ ulic i rond na wzór Paryża, architektura również.W Polsce nie ma drugiego takiego miasta.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024