Które polskie miasto ma najciekawsze ronda? [GŁOSOWANIE]

Które polskie miasto ma najciekawsze ronda? [GŁOSOWANIE]
Barbara Krawczyk
03.04.2017, o godz. 6:08
czas czytania: około 7 minut
6

W którym polskim mieście jest najlepiej zaaranżowane rondo, ma nietypową kompozycję roślinną bądź wyróżnia się nazwą? Sprawdźcie w naszym zestawieniu i zagłosujcie na najlepsze!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rondo Lussy w Białymstoku

W Białymstoku jedno z ciekawszych rond znajduje się na placu dr A. P. Lussy z widokiem na Pałac Branickich. Plac upamiętnia prezydenta miasta wybranego na to stanowisko w 1994 r. i tragicznie zmarłego w trakcie sprawowania urzędu w kwietniu 1995 r.

Widoczna na zdjęciu rabata w sezonie jest obsadzana roślinami dwukrotnie: kolekcja wiosenna składa się z 8 tysięcy dorodnych tulipanów posadzonych na środku ronda. Kolekcja letnia widoczna na zdjęciu skomponowana jest z aksamitek i begonii. Rocznie do nasadzeń zużywa się ponad 56 tys. szt. roślin. Kolorystyka rabaty nie jest przypadkowa i nawiązuje do barw logo miasta “Wschodzący Białystok”. W kompozycji wykorzystano kolory żółte, białe i czerwone.

Wielokolorowo i wielopoziomowo 

Rondo gen. Jerzego Ziętka w Katowicach nie jest zwykłym rondem. Jest trzypoziomowe i o każdej porze roku ma inny kolor. Rondo powstało w 1965 roku, a jego podziemia skrywały liczne sklepiki. W 2006 roku po gruntownym remoncie oddano dwunawowy tunel z łącznie sześcioma pasami ruchu, a na połowie platformy ronda stanęła prawie czternastometrowa niebiesko-srebrna kopuła, w której znajduje się m.in. galeria Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Z jej tarasu widokowego można podziwiać wschody i zachody słońca.

Z kolei na Rondzie Janiny Lewandowskiej w Krakowie realizacja nasadzeń miała miejsce w IV kwartale 2015 r. Głównym założeniem koncepcyjnym projektowanego ronda było przełamanie schematycznych nasadzeń wykorzystywanych w zieleni miejskiej i sięgnięcie po odporne, lecz rzadko lub nawet wcale niestosowane rośliny bylinowe i trawy wytrzymujące presję bliskości ciągów komunikacyjnych, niewymagających pod względem pielęgnacji i zapotrzebowania na wodę, a zatem ekonomiczne i trwałe.

Rondo Grunwaldzkie stanowi górny poziom węzła drogowego w centralnej części Krakowa, po południowej stronie Wisły, na południowy zachód od Starego Miasta. Realizację związana z obsadzeniem go roślinami wykonano w III kwartale 2014 r.

W Poznaniu wśród ciekawych realizacji znajdują się te na poznańskim rondzie Jarczyńskiego, które obsadzono roślinami: irga horyzontalna, irga Coral Beauty, rozchodnik okazały, sosna kosodrzewina Pumilio, róża The Fairy. Z kolei na rondzie Szymanowskiego wykorzystano szałwię omszoną Rosakoningii, oraz różę The Fairy, irgę horyzontalna, a także jałowca chińskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


:)

Komentarz #3859 dodany 2017-04-04 20:29:07

Nerka Gierka w Będzinie i cała reszta wymięka!


Komentarz #3861 dodany 2017-04-04 21:51:54

Tzw. nerka w Będzinie nie jest przecież rondem


Komentarz #3873 dodany 2017-04-05 14:03:42

Rondo na ulicy Braci Mieroszewskich ma swoja nazwę - rondo Jacka Siemieńskiego.


ggg

Komentarz #3911 dodany 2017-04-07 09:08:04

co to za g... stoi na rondzie przy lotnisku w Rybniku-Gotartowicach


DP

Komentarz #3917 dodany 2017-04-07 19:57:38

Nerka to nie rondo jak ktoś wyżej wspomniał. To że jest trochę łuków, nie znaczy, że jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym!


Wojciech

Komentarz #52249 dodany 2020-04-10 20:26:05

Brak Szczecina,duży błąd. Układ ulic i rond na wzór Paryża, architektura również.W Polsce nie ma drugiego takiego miasta.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024