Przy ul. Branickiej na terenie krakowskiej Nowej Huty powstanie las. To inicjatywa huty ArcelorMittal Poland, która włączyła się w miejskie obchody przypadającego w tym roku 70-lecia powstania kombinatu oraz samej dzielnicy Nowa Huta. W tym tygodniu posadzono 70 dębów, rozpoczynając akcję „70 tys. drzew na 70 lat Nowej Huty”.

Krakowska huta będzie sukcesywnie sadziła kolejne drzewa. Docelowo, na powierzchni blisko 12 ha, zostanie posadzonych 70 tys. sadzonek – dębów, lip drobnolistnych, grabów czy jaworów. Gatunki te są odpowiednio dobrane do istniejącego ekosystemu.

– Nasz plan zalesiania zakłada, że do 2040 r. lasy będą pokrywać 8 proc. powierzchni Krakowa. W tej chwili zalesione tereny stanowią zaledwie 4,3 proc. Nowohucka inicjatywa idealnie wpisuje się w miejskie potrzeby, bo zieleń jest dla mieszkańców bardzo ważna. Akcja sadzenia 70 tys. drzew dla Nowej Huty cieszy nas tym bardziej, że nie mamy już wystarczającej ilości własnych terenów – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– 70. rocznica powstania kombinatu i Nowej Huty to ważny jubileusz, który chcemy uczcić w taki sposób, aby zostało po nim coś trwałego i pożytecznego dla mieszkańców dzielnicy i Krakowa. Drzewa są jednym z najcenniejszych elementów miejskiej przestrzeni. Chętnie przeznaczyliśmy nasze własne tereny pod zalesienie, żeby pracownicy huty posadzili na nich drzewa dla siebie, swoich rodzin i sąsiadów – mówi Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland.

– Ta akcja sadzenia drzew pokazuje, że odpowiedzialność za zalesienie miasta leży nie tylko po stronie urzędników, ale nas wszystkich, w tym firm działających w Krakowie – podsumował Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Czytaj więcej

Skomentuj