Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Laseczki zgorzeli gazowej w wodociągach w Lewinie Kłodzkim

Laseczki zgorzeli gazowej w wodociągach w Lewinie Kłodzkim
R.G.
10.05.2024, o godz. 8:05
czas czytania: około 3 minut
0

Woda z beczkowozów i zakaz korzystania z wodociągów, to skutek wykrycia bakterii zgorzeli gazowej w wodociągach w gminie Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku. Laseczki zgorzeli gazowej wywołują zatrucie pokarmowe, którego głównymi objawami są dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, nudności i wodnista biegunka. Stąd decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej gminy Lewin Kłodzki, na mocy Decyzji 1057/24 z dnia 8 maja 2024 roku, w sprawie braku przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu gminnego gm. Lewin Kłodzki, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości Lewin Kłodzki i Kocioł, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że woda w miejscowych wodociągach nie nadaje się do spożycia.

Zakaz korzystania z wodociągów

Stało się tak dlatego, że w wyniku analizy próbek wody popranych w poniedziałek, 6 maja br., stwierdzono, że woda ta nie spełnia wymagań ujętych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Badanie przeprowadzone przez kłodzki sanepid wykazało obecność bakterii clostridium perfringens (laseczek zgorzeli gazowej).

W komunikacje wydanym przez Joannę Klimek-Szymanowicz, wójt gminy Lewin Kłodzki, czytamy że: „Woda z kranu nie może być spożywana, nawet po przegotowaniu, ani używana do przygotowania posiłków. Woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw. Woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień. Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. utrzymania bieżącej czystości oraz spłukiwania WC.”

Punkty poboru wody

Wójt gminy Lewin Kłodzki Joanna Klimek-Szymanowicz poinformowała również, że gmina zapewni mieszkańcom dostęp wody do spożycia do czasu odkażenia wodociągów.

Na oficjalnej stronie internetowej gminy Lewin Kłodzki opublikowano szczegółowy, godzinowy harmonogram dostępności punktów poboru wody pitnej.

Bardzo niebezpieczna bakteria

Zgorzel gazowa jest bakterią, która wywołuje zatrucie pokarmowe. Jego głównymi objawami są bóle brzucha, nudności i biegunka.

Inne źródła podają również, że zgorzel gazowa to zakażenie wywołane m.in. przez bakterie beztlenowe głównie z rodzaju Clostridium (w szczególności Clostridium perfringens oraz Clostridium septicum).

Szczególnie podatne na zakażenie są tkanki o ubogim ukrwieniu. Do zakażenia dochodzi najczęściej po urazie, choć opisywano także przypadki jatrogenne (tj. wynikające z błędów lekarza podczas leczenia), stanowiące powikłanie ropnia okołowierzchołkowego, a także występujące u płodu. Rzadko infekcja ma miejsce w wątrobie.

Przy zakażeniu początkowo występują jedynie ograniczone zmiany. Na tym etapie występuje obrzęk i silny ból. Następnie proces chorobowy szerzy się na okoliczne tkanki głębokie i rozpoczyna się martwica mięśni. Pod raną, z której wypływa wydzielina, palpacyjnie (palpacja tj. omacywanie– metoda diagnostyki medycznej), można wyczuć gaz. Dochodzi też do wyraźnego ochłodzenia, napięcia i zblednięcia okolicznej skóry. Choroba postępuje szybko, a obszar zakażenia powiększa się nieustannie. Następnie zaczynają występować objawy toksemii oraz gorączka, tachykardia, nudności i wymioty, mimo tego pacjent zachowuje świadomość. Tuż przed zgonem występuje śpiączka.

W leczeniu zgorzeli gazowej stosuje się antybiotykoterapię, a także opracowanie chirurgiczne.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024