1 / 30

W którym polskim mieście są najciekawsze, najbardziej oryginalne, interesujące pod względem kształtu, koloru, bądź wyróżniające się wielkością ławki? Sprawdź w naszym zestawieniu i zagłosuj na miasto z najlepszymi meblami miejskimi!

Drewniane, metalowe, szklane, plastikowe, kamienne lub wykonane z materiałów z recyklingu. Ławeczki będące elementem architektury miejskiej mogą mieć rozmaite kształty, kolory, a ponadto mieć szereg dodatkowych funkcji. Mogą być też np. ładowarką, pomnikiem, a nawet nośnikiem informacji. Te najciekawsze (klasyczne i nowoczesne) zaprojektowane z myślą o mieszkańcach prezentujemy w naszej galerii.

W konkursie biorą udział następujące miasta: Stalowa Wola, Białystok, Kielce, Bydgoszcz, Grudziądz, Piotrków Trybunalski i Warszawa. Zapraszamy do głosowania na najlepsze pomysły!

Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy nagrodę – półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”. Głosy można oddawać do 6 października.

Które polskie miasto ma najciekawsze ławki miejskie?

  • Białystok (48%, 484 Votes)
  • Stalowa Wola (46%, 459 Votes)
  • Bydgoszcz (4%, 37 Votes)
  • Kielce (1%, 8 Votes)
  • Warszawa (1%, 8 Votes)
  • Piotrków Trybunalski (0%, 5 Votes)
  • Grudziądz (0%, 2 Votes)

Liczba głosów: 1 003

Loading ... Loading ...

Stalowa Wola – miasto z pomysłem

Kolorowe, ukwiecone, edukacyjno-relaksacyjne ławki stanęły na stalowowolskich osiedlach wiosną 2016 r. Stanowią one dzieło załogi Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli. Zrobione zostały ze starych, mocno zużytych kontenerów, które tym sposobem, zamiast na złom, trafiły na warsztat MZK. Tam po odpowiednim „tuningu” zyskały „drugie życie” i zdobią dziś przy osiedlowe trawniki.

W zimie ławki ponownie trafiły na warsztat, gdzie zostały poddane konserwacji, a w rękach artystów malarzy zyskały nowe kolory i piękny, żywy wygląd. Motywy graficzne umieszczone na ekoławkach, nawiązują do kluczowej działalności spółki komunalnej.

Jedna z ławek dodatkowo wyposażona jest w specjalną półkę, gdzie znaleźć można książki, gazety i czasopisma. Ławki w Stalowej Woli to miejsca relaksu i odpoczynku, a przy okazji przykład pomysłowości i ekologicznych zastosowań – również w pejzażu małej architektury miasta.

Na miano eko-ławki zasługuje również drzewko solarne o wysokości 5 m. To wspólne dzieło mieszkańców Stalowej Woli, którzy w czerwcu 2016 r. w internetowym konkursie Fundacji Lechstarter wygrali grant (kwota 100 tys. zł) na produkcję drzewka solarnego.

Projekt i wykonanie elementów kilkumetrowej, metalowej konstrukcji to dzieło konstruktorów z MZK. Instalacja drzewka miała miejsce we wrześniu 2016 r. Zimą drzewko, podobnie jak ławki, poddane zostało konserwacji i graficznej metamorfozie.

Mieszkańcy Stalowej Woli mogą pod nim usiąść, odpocząć, skorzystać z darmowego WiFi i naładować swoje urządzenie mobilne. Działanie drzewa solarnego opiera się na wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Dzięki umieszczonym w koronie drzewa panelom fotowoltaicznym, czyli darmowej energii ze słońca, możliwe jest oświetlenie po zmroku przestrzeni pod drzewem.

Dla mam i dzieci w Białymstoku

W centrum Białegostoku można zobaczyć ławki wyposażone w panele słoneczne. Miasto zrealizowało ten projekt z Budżetu Obywatelskiego 2017, na który zagłosowało ponad 400 białostoczan.

Pięć ławek solarnych zlokalizowano na ul. Kilińskiego, Rynku Kościuszki, ul. Suraskiej (2 szt.) i ul. Kalinowskiego przy Teatrze Lalek. Każda z nich jest wyposażona w co najmniej dwa porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Umożliwiają ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum dziesięć godzin dziennie. Trzy z postawionych ławek są też wyposażone w stojaki dla rowerów.

– W nielicznych polskich miastach ławki solarne już są w użyciu. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Dlatego również w Białymstoku stanęło pięć takich sprytnych ławek – mówi Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. Ławki zostały wykonane z dębowych desek i stalowych profili.

Kolejnym projektem – skierowanym dla mam i dzieci – są montowane w kilku punktach miasta specjalne ławki przeznaczone do przewijania i karmienia dzieci.

Pierwsze takie ławki stanęły w parku przy ul. Aleksandra Fredry i na placu zabaw na Jaroszówce (ul. Wiślana/Niemeńska). Kolejne na placu bł. ks. Michała Sopoćki, przy Stawach Marczukowskich oraz na bulwarach przy Zbigniewa Herberta – tam, gdzie często spacerują rodzice z dziećmi.

Ławki służą do przewijania dzieci, karmienia, odpoczynku. Są estetyczne, wykonane z drewna dębowego, zadaszone.

– Mam nadzieję, że to udogodnienie spodoba się rodzicom i będą z niego chętnie korzystać – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zależy nam na tym, żeby Białystok był miastem przyjaznym dla rodzin, dlatego staramy się zapewnić naszym mieszkańcom wszelkie pożyteczne nowinki, które zaczynają pojawiać się także w innych miastach w kraju – dodaje.

Koszt wykonania i montażu białostockich ławek to 30 tys. zł.

Kielce – z myślą o wielkich osobowościach

Kielce przygotowały dwie propozycje dotyczące ławek miejskich. Obie znajdują się przy pomnikach sławnych osób. Pierwsza obok pomnika Jana Karskiego, a druga – przy pomniku Fryderyka Chopina.

Pomnik Jana Karskiego – emisariusza politycznego i kuriera, działającego podczas II wojny światowej, znajduje się na ulicy Sienkiewicza, na przejściu nad rzeką Silnicą. Jan Karski upamiętnił się m.in. jako autor „Raportu Karskiego”, w którym opisywał tragiczną sytuację Żydów pod okupacją hitlerowską. Karski próbował uświadomić najwyższe władze alianckie w sprawie eksterminacji Żydów i ich sytuacji w gettach. Po wojnie został odznaczony Orderem Orła Białego i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pomnik, postawiony w maju 2005 r. na moście na rzece Silnicy, przedstawia Jana Karskiego siedzącego na ławeczce. Obok niego umieszczono szachownicę. Bliźniacze ławki Karskiego znajdują się w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.

Kolejna propozycja z Kielc to pomnik Fryderyka Chopina, który znajduje się przy ulicy Staszica między źródełkiem Biruty a ulicą Zamkową. Odsłonięto go w 2010 r. Popiersie zostało odlane w brązie. Na postumencie znajduje się napis „W 200. rocznicę urodzin genialnego artysty i wybitnego Polaka”. Obok stoi ławeczka w kształcie fortepianu. Autorem jest kielecki rzeźbiarz – Sławomir Micek, a pomysłodawczynią – Zofia Zamojska-Pabich, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Kielcach. Pomnik, ufundowany ze składek pochodzących głównie od sponsorów prywatnych, uświetnia 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

Bydgoszcz ławkami stoi

Pierwsza z nich to ławka Mariana Rejewskiego, która znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Pomnik tego wybitnego bydgoszczanina został odsłonięty 14 września 2005 r. Odsłonięcia dokonała córka kryptologa, Janina Sylwestrzak. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Michał Kubiak. Odlany w brązie pomnik przedstawia postać zasłużonego kryptologa, bydgoszczanina Mariana Rejewskiego (1905-1980), siedzącego na ławce z grubych płyt granitowych. Obok na ławce stoi makieta niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, której tajemnicę złamał Rejewski w 1932 r.

Kolejna propozycja to ławeczka prof. Mackiewicza, która została odsłonięta 15 maja 2016 r. Stoi w parku Kazimierza Wielkiego, nieopodal Fontanny Potop, symbolu Bydgoszczy, który został zniszczony przez hitlerowców. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właśnie ten znakomity lekarz i zarazem współtwórca Akademii Medycznej w Bydgoszczy był inicjatorem odbudowy fontanny. Rzeźbę wykonał Michał Pronobis, artysta z Kielc (Jego dziełem była też rekonstrukcja fontanny Potop.). Obok prof. Mackiewicza na ławce siedzi niedźwiedzic Az małym niedźwiadkiem – jedna z rzeźb Fontanny Potop.

Inna ławeczka o nazwie „Sluice Bench” stanęła na Wyspie Młyńskiej 18 czerwca 2016 r. Dzieło Agaty Bryk, studentki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zostało zainspirowane urządzeniami hydrotechnicznycmi nad Kanałem Bydgoskim. Na pojedynczą ławkę składa się siedem siedzisk o oparciach na różnej wysokości – od pionu do pozycji leżącej. Kiedy patrzymy na nią z boku, oparcia rozkładają się jak wachlarz i nawiązują w ten sposób do konstrukcji, którą zobaczyć można przy śluzach.

Ostatnia ławka, „Ring” , odsłonięta została w 17 kwietnia 2016 r. w dniu 670 urodzin miasta. To praca Anny Cichosz z wzornictwa na UTP. Dwie ławki tego typu zamontowane zostały obok Opery Nova. Projekt przypomina spiralę, w której siedzenia umieszczono tak, by odpoczywające na niej osoby mogły siedzieć naprzeciw siebie i patrzeć na siebie podczas rozmowy. Obie ławki, zarówno Ring, jak i Sluice Bench zostały zaprojektowane przez studentów wzornictwa UTP w ramach współpracy z miastem (prace nadzorował Plastyk Miejski). Studenci mieli za zadanie zaprojektować ławkę miejską charakterystyczną dla Bydgoszczy. W planach są kolejne ławeczki do wykonania i postawienia w przestrzeni miejskiej.

Z Kopernikiem w Grudziądzu

Na grudziądzkim rynku, nieopodal Placu Miłośników Astronomii i Pomnika Mikołaja Kopernika, znajduje się ławka z podobizną Mikołaja Kopernika.

Projekt został zrealizowany w 2015 r. w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Wniosek do GBO złożył Henryk Szczepaniak. Odlew wykonał Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia. Wartość przedsięwzięcia wynosiła 110 tys. zł.

Grudziądz jest związany z Mikołajem Kopernikiem, ponieważ 21 marca 1522 r., podczas zjazdu stanów Prus Królewskich w tym miescie, Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi. Opowiadał się m.in. za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została później jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika-Greshama.

“Ławki Chopinowskie” w Warszawie

W Warszawie na Trakcie Królewskim można spotkać “ławki Chopinowskie” – ustawione w miejscach związanych z kompozytorem i będące jednym z elementów wydarzeń przygotowanych przez Warszawę na Rok Chopinowski 2010.

Na ławeczkach nie tylko można usiąść, ale przede wszystkim dowiedzieć się z nich szczegółów z życia Chopina oraz posłuchać jego muzyki. Na siedzisku umieszczona jest także mapa, która pozwala poznać trasę, wzdłuż której umieszczone są wyjątkowe meble miejskie. Wystarczy nacisnąć guzik żeby ławka, niczym szafa grająca, zagrała wybrany utwór.

Ławki Chopina zawierają opis wybranej lokalizacji oraz jej historyczne powiązania z kompozytorem. Specjalnie z myślą o turystach zagranicznych przygotowano również wersję anglojęzyczną. Każdy z tych nietypowych mebli został wyposażony w indywidualny fotokod, który umożliwia pobranie aplikacji Chopinowskiej, zawierającej m.in. audioprzewodnik i muzykę Chopina. W ten oryginalny i interaktywny sposób miasto chce dotrzeć do ludzi młodych i przekonać ich do zapoznania się z twórczością sławnego warszawiaka.

Ławeczki wykonane z polerowanego czarnego kamienia zostały zamontowane w 15 lokalizacjach. Umieszczony na ławeczkach schemat trasy, wykonany podobnie jak napisy metodą piaskowania, jest dodatkowo zaznaczony wtopionym w kamień tworzywem sztucznym (Corian) w kolorach pomarańczowym i fioletowym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wandalizm i warunki atmosferyczne.

Przykuwające uwagę ławki w Piotrkowie Trybunalskim

Na terenie Piotrkowa Trybunalskiego pojawiają się stylowe i ciekawe elementy małej architektury, w tym także nietypowe i oryginalne ławeczki, które spełniają zarazem funkcje praktyczną i estetyczną, nawiązując swoim wyglądem do historii i tradycji miasta oraz wydarzeń, które się tu odbyły.

Przykład stanowią ławki 800-lecia miasta, które pojawiły się w 2017 r. Na ławkach widoczne jest logo 800-lecia, herb miasta, zaś fragment oparcia to obrys wieży kościoła farnego. Ławki 800-lecia pojawiły się w parku Jana Pawła II nieopodal cerkwi prawosławnej, przy ul. Słowackiego obok piotrkowskiej fili UJK, przy Pasażu Rudowskiego obok urzędu miasta oraz w parku kard. Stefana Wyszyńskiego przy ul. Belzackiej.

Kolejna to ławeczka Kwinty z 2015 r. Nawiązuje ona do jednego ze szlaków turystycznych miasta – Filmowy Piotrków. Ławeczka jest w kształcie pianina wraz z zarysem postaci głównego bohatera kultowego polskiego filmu „Vabank”, Henryka Kwinty. Pamiątkowa ławeczka stanęła na ulicy Sieradzkiej przy kamienicy, która „zagrała” w komedii Juliusza Machulskiego.

W Piotrkowie Trybunalskim są też meble miejskie inspirowane pianinem. Znajdują się one na Pasażu Rudowskiego od 2013 r. Ich siedziska to odwzorowanie klawiszy pianina, a oparcia to pięciolinia zdobiona nutami. Stylizacja ławeczek nawiązuje do obiektu, na którego tle stanęły, czyli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj