1 / 4

Niezwykłe fontanny pojawiły się w Parku Helenów w Łodzi. Usytuowane na stawach, podświetlane w kolorowej technologii LED, są pierwszymi tego typu konstrukcjami w mieście.

Fontanny w Parku Helenów w Łodzi wyposażone zostały w specjalistyczny program sterujący, który zapewnia zmienną wysokość obrazu wodnego połączoną z synchronizowanym, energooszczędnym i kolorowym oświetleniem LED.

Strumienie wody uzyskują wysokość ok. 7 m, średnicę 15 m i osiągają bardzo wysoką wydajność wody (110 m3/h). To oznacza, że trzy pompy mogłyby napełnić wodą jednoklatkowy wieżowiec o 10 piętrach wysokości w ciągu zaledwie 5 godzin.

Dzięki astronomicznemu zegarowi zmiennokolorowe oświetlenie załącza się w godzinach wieczornych, tuż po zachodzie słońca. Oprócz funkcji ozdobnej, fontanny wpływają na  jakość wody poprzez sztuczne napowietrzanie, co poprawia ekosystem stawów.

Fontanny są demontowane na okres zimowy, ale w tym roku specjalnie został przedłużony czas ich funkcjonowania (do końca października), aby mieszkańcy mieli okazje je podziwiać jeszcze przed początkiem sezonu zimowego.

Koszt budowy łódzkich fontann wyniósł ok. 570 tys. zł, a w ramach umowy wykonano także przyłącze elektryczne do tablicy sterującej oraz wodociągowe służące do uzupełniania wody w stawach.

Łódzkie fontanny w Parku Helenów

Łódzkie fontanny w Parku Helenów po zmroku (autor – Urząd Miasta Łódź).

Posted by Zieleń Miejska on Monday, 23 October 2017

W ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego łódzki Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje w 2017 r. w sumie kilkanaście projektów, w tym 12 bezpośrednio związanych z łódzkimi parkami i rekreacją. To między innymi siłownia pod chmurką w Parku Widzewskim (39 tys. zł), plac zabaw w Parku Matejki – projekt o nazwie Wschód Śródmieścia (75 tys. zł), czy montaż oświetlenia w parku między ul. Lutomierską, a Drewnowską (280 tys. zł).

W sumie koszt wszystkich działań to ponad 2,2 mln zł. Trzy projekty związane z terenami zielonymi i rekreacją realizuje także łódzki wydział gospodarki komunalnej. Ich łączna kwota to 568 tys. zł.

Wybierz najpiękniejsze fontanny w Polsce! [GŁOSOWANIE]

Czytaj więcej

Skomentuj