Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Łódź: rozpoczęła się rewitalizacja słynnego Pasażu Róży

Łódź: rozpoczęła się rewitalizacja słynnego Pasażu Róży
PAP/szp
29.04.2020, o godz. 6:45
czas czytania: około 2 minut
0

W Łodzi rozpoczęły się prace, które doprowadzą do połączenia ul. Piotrkowskiej z Zachodnią poprzez zieloną przestrzeń rekreacyjną, będącą kontynuacją Pasażu Róży. Po przebudowie powstanie nowe wejście do pasażu od pl. Wolności. Wartość inwestycji to prawie 6 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Pomimo przedłużającej się pandemii, nie przerywamy prac. Roboty budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramami – zaczynamy od rozbiórek starych budynków gospodarczych znajdujących się pomiędzy Pasażem Róży a podwórzem kamienicy przy pl. Wolności 2. Powierzchnia rozbudowanego Pasażu Róży wyniesie ok. 3,1 tys. m kw., z czego przestrzeń zieleni zajmie 700 m kw. Nawierzchnia pasażu zostanie ujednolicona. Schody, niwelujące różnicę poziomów gruntu, zastąpi rampa. Powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i różami – podkreśliła dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Pasaż Róży to unikatowa mozaika z tysięcy lustrzanych fragmentów stworzona na ścianach podwórka przy ul. Piotrkowskiej 3 przez artystkę Emilię Rajkowską. Od 2015 r. jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Łodzi. Latem pasaż był wykorzystywany jako plenerowy teatr z ok. 300-osobową widownią.

Zgodnie z planami, w ramach inwestycji zostaną połączone trzy podwórza, dzięki czemu powstaną dwa nowe przebicia – do placu Wolności i do ul. Zachodniej 54, gdzie siedzibę ma Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych (AOiA). Nawierzchnia zostanie częściowo wyłożona granitem, powstaną też pasy zieleni z drzewami i krzewami – ma ich tu rosnąć kilkadziesiąt gatunków, w tym aż osiem odmian róż.

– Pasaż sprawi, że będzie można wygodniej przemieszczać się skrótem przez podwórka między ulicą Zachodnią, a placem Wolności i ulicą Piotrkowską. Powstanie atrakcyjna zaciszna przestrzeń miejska, w której będzie można się spotykać i wypoczywać. Będzie to również przestrzeń do działań kulturalnych, idealna na letnie spektakle, koncerty czy rodzinne warsztaty. Nie zapominajmy, że siedziba AOiA również przechodzi gruntowną modernizację – dodała Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rosnące w miejscu przebudowy drzewa będą zabezpieczone kratami, a część z nich zostanie podświetlona. Altany i pergole będą obsadzone pnączami, dającymi cień. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy zielone ściany, po których ma piąć się bluszcz. Zieleń będzie utrzymywana w dobrym stanie dzięki automatycznemu systemowi nawadniającemu, a chodniki będą projektowane w sposób umożliwiający odpływ wody w kierunku obszarów zieleni.

Z myślą o mieszkańcach i turystach w pasażu staną 33 ławki, a także stojaki rowerowe i podświetlane gabloty, informujące o wydarzeniach w mieście. Zakończenie inwestycji, której wartość to ponad 5,9 mln zł, zaplanowane jest w I kwartale przyszłego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024