Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Łódzki Dąb Fabrykant europejskim reprezentantem Polski

Łódzki Dąb Fabrykant europejskim reprezentantem Polski
02.02.2023, o godz. 14:41
czas czytania: około 3 minut
0

180-letni Dąb Fabrykant z Łodzi, który zwyciężył w organizowanym przez Klub Gaja, krajowym konkursie Drzewo Roku 2022, teraz reprezentował będzie Polskę w trzynastej edycji konkursu na Europejskie Drzewo Roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest poszukiwanie na obszarze Europy starych drzew z najciekawszymi historiami, z intencją popularyzacji ich walorów i lokalnej specyfiki, jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Takich, które powinno się cenić i chronić.

W konkursie uczestniczą drzewa – zwycięzcy etapów krajowych konkursu z całej Europy.

Perła w kwietnej koronie

Dąb Fabrykant w Łodzi, czyli polski kandydat do tegorocznego tytułu Europejskiego Drzewa Roku, to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w naszym kraju, a także wizytówka miasta Łodzi.

Nazwa drzewa nawiązuje do przemysłowej historii miasta. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co na obserwatorach wywiera niesamowite wrażenie. Sędziwe, bo 180-letnie drzewo, wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy osób pragnących oglądać je otoczone połaciami błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

5,5 tysiąca głosów w krajowej edycji

W polskiej, krajowej edycji Konkursu Drzewo Roku, organizowanej przez Klub Gaja, Fabrykant zdobył ponad 5,5 tysiąca głosów internautów i zapewnił sobie zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2022.

Dodajmy, że polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej.

Europejscy konkurenci Fabrykanta

Do grona kontrkandydatów polskiego dębu zalicza się natomiast grusza z Belgii, która przez lata stała się ważnym symbolem tożsamości kulturowej dla okolicznych mieszkańców. Platan z Bułgarii, który ma ponad 1000 lat, a jego pochodzenie sięga okresu Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego ( VII-IX w.). Natomiast chorwacki dąb to jeden z wielu starych dębów na krasowym polu, które wiosną i jesienią zamienia się w jezioro i widoczne są tylko te najwyższe, takie jak on. Czeska grusza jest prawdziwym bohaterem, ponieważ znajduje się zaledwie 25 metrów od kopalni uranu. 200 – letni Dąb markiza rosnący w Holandii to symbol oporu przeciwko globalnej wycince drzew. Buk purpurowy z Estonii rośnie na małej wyspie na Morzu Bałtyckim, dzielnie opierając się surowym, nordyckim warunkom. 500-letni dąb z Łotwy co roku gromadzi miejscową ludność podczas przesilenia letniego. Węgierski platan wschodni od kiedy się przewrócił rośnie na ziemi pochylając się nad jeziorem Cseke. Jabłoń z Królewca na Ukrainie ma zdolność zakorzeniania się. Gdy jeden z jej pni obumiera, z ziemi wyrasta nowy. Włoski figowiec olbrzymi rośnie pionowo i na boki, wspierając się na kolumnowych korzeniach powietrznych. 700-letni słowacki dąb przypomina siedzącego smoka, który od wieków chroni okolicznych mieszkańców. Hiszpański dąb już w 1778 roku był oznaczony na planie Drogi Solnej jako główny punkt odniesienia. 500-letni cis z Wielkiej Brytanii strzeże ruin opactwa Cystersów w Waverley. Francuski płaczący buk na górze parkowej w Cassel od 140 lat jest miejscem spotkań społeczności lokalnej. Eukaliptus z Contige w Portugalii to największe sklasyfikowane drzewo w tym kraju.

Jak głosować?

Głosowanie trwa od 1 lutego (godz. 8.00 ) do 28 lutego (godz. 23.59) 2023 r. na stronie https://www.treeoftheyear.org/pl/vote

Tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich 16. finalistów. Jak co roku głosowanie będzie tajne w ostatnim tygodniu (22-28 lutego), więc liczba głosów nie będzie widoczna na stronie.

Organizatorzy europejskiego konkursu

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu trzynastu lat konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024