180-letni Dąb Fabrykant z Łodzi, który zwyciężył w organizowanym przez Klub Gaja, krajowym konkursie Drzewo Roku 2022, teraz reprezentował będzie Polskę w trzynastej edycji konkursu na Europejskie Drzewo Roku.

Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest poszukiwanie na obszarze Europy starych drzew z najciekawszymi historiami, z intencją popularyzacji ich walorów i lokalnej specyfiki, jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Takich, które powinno się cenić i chronić.

W konkursie uczestniczą drzewa – zwycięzcy etapów krajowych konkursu z całej Europy.

Perła w kwietnej koronie

Dąb Fabrykant w Łodzi, czyli polski kandydat do tegorocznego tytułu Europejskiego Drzewa Roku, to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w naszym kraju, a także wizytówka miasta Łodzi.

Nazwa drzewa nawiązuje do przemysłowej historii miasta. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co na obserwatorach wywiera niesamowite wrażenie. Sędziwe, bo 180-letnie drzewo, wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy osób pragnących oglądać je otoczone połaciami błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

5,5 tysiąca głosów w krajowej edycji

W polskiej, krajowej edycji Konkursu Drzewo Roku, organizowanej przez Klub Gaja, Fabrykant zdobył ponad 5,5 tysiąca głosów internautów i zapewnił sobie zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2022.

Dodajmy, że polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej.

Europejscy konkurenci Fabrykanta

Do grona kontrkandydatów polskiego dębu zalicza się natomiast grusza z Belgii, która przez lata stała się ważnym symbolem tożsamości kulturowej dla okolicznych mieszkańców. Platan z Bułgarii, który ma ponad 1000 lat, a jego pochodzenie sięga okresu Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego ( VII-IX w.). Natomiast chorwacki dąb to jeden z wielu starych dębów na krasowym polu, które wiosną i jesienią zamienia się w jezioro i widoczne są tylko te najwyższe, takie jak on. Czeska grusza jest prawdziwym bohaterem, ponieważ znajduje się zaledwie 25 metrów od kopalni uranu. 200 – letni Dąb markiza rosnący w Holandii to symbol oporu przeciwko globalnej wycince drzew. Buk purpurowy z Estonii rośnie na małej wyspie na Morzu Bałtyckim, dzielnie opierając się surowym, nordyckim warunkom. 500-letni dąb z Łotwy co roku gromadzi miejscową ludność podczas przesilenia letniego. Węgierski platan wschodni od kiedy się przewrócił rośnie na ziemi pochylając się nad jeziorem Cseke. Jabłoń z Królewca na Ukrainie ma zdolność zakorzeniania się. Gdy jeden z jej pni obumiera, z ziemi wyrasta nowy. Włoski figowiec olbrzymi rośnie pionowo i na boki, wspierając się na kolumnowych korzeniach powietrznych. 700-letni słowacki dąb przypomina siedzącego smoka, który od wieków chroni okolicznych mieszkańców. Hiszpański dąb już w 1778 roku był oznaczony na planie Drogi Solnej jako główny punkt odniesienia. 500-letni cis z Wielkiej Brytanii strzeże ruin opactwa Cystersów w Waverley. Francuski płaczący buk na górze parkowej w Cassel od 140 lat jest miejscem spotkań społeczności lokalnej. Eukaliptus z Contige w Portugalii to największe sklasyfikowane drzewo w tym kraju.

Jak głosować?

Głosowanie trwa od 1 lutego (godz. 8.00 ) do 28 lutego (godz. 23.59) 2023 r. na stronie https://www.treeoftheyear.org/pl/vote

Tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich 16. finalistów. Jak co roku głosowanie będzie tajne w ostatnim tygodniu (22-28 lutego), więc liczba głosów nie będzie widoczna na stronie.

Organizatorzy europejskiego konkursu

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu trzynastu lat konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy.

Czytaj więcej

Skomentuj