1 / 4

Rusza rewitalizacja Parku Ludowego w Lublinie. Projekt zakłada utworzenie strefy aktywnego wypoczynku, dającej szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstanie ogrodów i ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni oraz tras spacerowych, również dla biegaczy i rowerzystów. Miasto przekazało teren pod budowę wyłonionej w ramach przetargu firmie Budimex. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to koniec września 2020 r.

Park w nowym kształcie wpisze się w proces porządkowania przestrzeni tej części Lublina, rozpoczęty modernizacją ul. Krochmalnej i kontynuowany budową Areny Lublin, basenu olimpijskiego z aquaparkiem i przebudowanym stadionem lekkoatletycznym. Rewitalizacja Parku Ludowego to element procesu zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.

– Po rewitalizacji Ogrodu Saskiego, Placu Litewskiego oraz Parku przy ul. Zawilcowej rozpoczynamy prace nad odnową kolejnego dużego kompleksu zieleni w mieście. Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku, ponad 23-hektarowy Park Ludowy zyska nowe funkcje, umożliwiające komfortowe spędzanie wolnego czasu i rekreację w centrum miasta. Cieszę się, że czwarta próba wyłonienia wykonawcy zakończyła się sukcesem –  powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Uzgodnione z mieszkańcami

Całkowity koszt prac kompleksowej rewitalizacji Parku Ludowego to ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł to europejska dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekt rewitalizacji parku powstał na podstawie koncepcji społecznej i we współpracy z jej autorami. Jeszcze na etapie prac projektowych wstępna wizja została zaprezentowana mieszkańcom i przekazana do konsultacji.

Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody roślin wodnych oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze – trawiasta, “akustyczna” i “filozoficzna”. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, strefy do ćwiczeń i siłownie zewnętrzne. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu. Planowana jest przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i rowerzystów.

Dla ludzi i zwierząt

Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów. Wyjątkowe wyposażenie w Parku Ludowym pojawi się także dla ptaków i owadów – zamontowanych zostanie blisko 100 budek lęgowych dla rożnych gatunków, m.in. sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek czy kawek. Zamontowanych zostanie też 30 budek dla nietoperzy oraz 30 uli dla dzikich pszczół.

Do parku prowadzić będzie aż 11 wejść. Alejki asfaltowe zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników, także osób poruszających się na wózkach, rowerzystów i rolkarzy, a wokół parku zostanie wybudowana trasa o długości 2 km. Kładka pieszo-rowerowa będzie obiektem o charakterze użytkowo-rekreacyjnym, składającym się z dwóch elementów: pomostu dolnego z ciągiem pieszym oraz łuku górnego, tworzącego element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna. Dodatkowo, przy placach wejściowych parku znajdą się trzy biblioteki parkowe, które będą mieć formę miejskich regałów książkowych. W parku znajdą się także pomieszczenia sanitarne, w tym toalety.

Czytaj więcej

Skomentuj