Lublin stawia na rowery

Lublin stawia na rowery
jw
02.01.2020, o godz. 15:38
czas czytania: około 2 minut
1

Lublin sukcesywnie rozbudowuje i uzupełnia sieć rowerową. W 2019 roku podczas realizacji inwestycji drogowych powstało nowych lub zostało przebudowanych ok. 18,8 km dróg i pasów rowerowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wzrost ruchu rowerowego w ostatnich kilkunastu latach przyczynił się do dynamicznego rozwoju sieci infrastruktury rowerowej w Lublinie, obejmującego zarówno inwestycje twarde, czyli drogi dla rowerów, jak i rozwiązania miękkie w zakresie organizacji ruchu, takie jak pasy dla rowerów, kontrapasy lub kontraruch. W chwili obecnej w Lublinie znajduje się ok. 170 km dróg i pasów rowerowych.

W 2019 roku największe drogi dla rowerów powstały na ul. Abramowickiej (5,3 km), na ul. Dywizjonu 303 (3,6 km), na ul. Grygowej (3,2 km). Nowe drogi rowerowe uwzględnione zostały przy przebudowie ul. Choiny (1,6 km), na ul. Diamentowej i Krochmalnej (1,3 km) i podczas przebudowy Ronda Lubelskiego Lipca ’80 wraz z fragmentami al. Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca ’80, Al. Zygmuntowskich i ul. Fabrycznej (w sumie 1,1 km). Mniejsze fragmenty powstały na ul. Zamojskiej i Turystycznej, nowy fragment powstaje też przy ul. Bernardyńskiej i Wesołej. Na ul. Kalinowszczyzna odtworzony został pas rowerowy o długości 2,3 km.

W trakcie ubiegłorocznych inwestycji powstawały także inne udogodnienia dla rowerzystów, na przykład przy przebudowie ul. Choiny – przejazdy rowerowe przez wszystkie wloty skrzyżowania ul. Szeligowskiego i ul. Czapskiego i na nowo wybudowanym rondzie. W okolicy pętli autobusowej wybudowano 50 stojaków dla rowerów. Przy Rondzie Lubelskiego Lipca ’80 powstało 30 stojaków rowerowych i 2 stacje do naprawy rowerów. Ponadto niezależnie od inwestycji drogowych powstały ciągi dróg rowerowych w Parku Jana Pawła II i przy ul. Rąblowskiej. Od 2017 roku wszystkie szkoły podstawowe w Lublinie posiadają bezpieczne, modułowe parkingi rowerowe, a ich liczba systematycznie rośnie.

Lubelski Rower Miejski to 961 rowerów zlokalizowanych w 98 stacjach wypożyczeń w Lublinie i Świdniku. Obok rowerów standardowych dostępnych jest także 5 tandemów i 20 rowerów dziecięcych. Do wypożyczenia roweru wystarczy zarejestrowane w systemie NextBike konto i telefon komórkowy. Wypożyczenia nieprzekraczające 20 minut są bezpłatne, a pierwsza godzina jazdy kosztuje jedynie złotówkę.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


yac

Komentarz #37397 dodany 2020-01-14 23:14:25

to zdjęcie było zrobione w Lublinie?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024