Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, poinformował, że dodatkowe środki na walkę ze smogiem mają zostać przeznaczone na wymianę pieców, które są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczania powietrza.

Władze woj. mazowieckiego poinformowały, że w latach 2014-2018 na działania związane z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną przeznaczono 1,5 mld zł z UE, dofinansowując 244 inwestycje.

W 2018 r. podpisano 88 umów na dofinansowanie o wartości 686,5 mln zł, a w wsparcie z UE wynosiło sięgało 483,5 mln zł. W trwającym naborze do rozdzielenia jest 12,4 mln zł. W tym roku zostaną przeznaczone dodatkowe środki na walkę ze smogiem i będzie to 100 mln zł m.in. na wymianę tzw. kopciuchów. Pieniądze mają też wzmocnić kampanię edukacyjną w obszarze zanieczyszczenia powietrza.

Marszałek Struzik zwrócił też uwagę na problem ubóstwa energetycznego. Tłumaczył, że mieszkańcy nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na zakup dobrej jakości opału czy wymianę pieców. Ponadto palą w swoich piecach odpadami, a na Mazowszu problem ten dotyka 200-300 tys. ludzi.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy przyznał, że smog to jeden z najważniejszych problemów, z którymi boryka się Polska. Jak podkreślił, czyste powietrze stanowi jeden z priorytetów jego prezydentury i dlatego powołał biuro, którego głównym celem będą działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Poinformował również, że dla Warszawy bardzo istotne jest wdrożenie systemu monitoringu jakości powietrza oraz, że wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na trzy stacje mierzące parametry powietrza. Zapowiedział też wdrażanie niskoemisyjnych pojazdów w komunikacji miejskiej, rozwój zieleni miejskiej oraz zwiększenie roli straży miejskiej w walce o czyste powietrze m.in. za pomocą dronów.

Oprócz wsparcia finansowego, władze Mazowsza wprowadzają także regulacje prawne. Od 1 lipca 2018 r. na mocy uchwały antysmogowej nie można w mazowieckim palić w kotłach, piecach i kominkach substancji, zanieczyszczających powietrze, m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego czy mokrego drewna.

Nadchodzące szkolenia on-line:

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj