Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze się nie skończyło. Obecnie do dyspozycji pozostało 24 mln zł w limicie z 2017 r. oraz ponad 220 mln zł z 2018 r. – mówi PAP zastępca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK Bogusław Białowąs.

– Ponieważ program cieszy się bardzo dużą popularnością trudno się dziwić, że w pierwszych dniach stycznia 2017 r. placówki bankowe były oblegane przez osoby ubiegające się o finansowe wsparcie w ramach MdM – zauważył przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego.

I kontynuował: – W pierwszych kilkunastu dniach roku odnotowaliśmy rekordowe zainteresowanie programem. W tej chwili obserwujemy zdecydowanie niższą aktywność po stronie rejestracji nowych wniosków. W naszej ocenie instytucje kredytujące koncentrują się bardziej na porządkowaniu dokumentacji do wniosków już przyjętych oraz na zawieraniu umów o kredyt.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

– Dalej jest dostępny limit roku 2017, który został wyczerpany w niecałych 92 proc. – dodał Bogusław Białowąs.

Dyrektor przypomniał, że jeśli chodzi o dostępny limit na 2018 r. nie był on nigdy zablokowany. – W tej chwili wykorzystanie tego limitu jest na poziomie 20 proc. – pozostaje ponad 600 mln zł na wypłaty w 2018 r. – podał.

– Zjawisko odblokowania limitu, z którym mamy teraz do czynienia, wynika z zapisów ustawowych programu – tłumaczył Bogusław Białowąs.

W lipcu 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w komunikacie, że wstrzymane zostaje przyjmowanie wniosków na wypłatę wsparcia w roku 2017 r., bowiem zarezerwowano już 50 proc. dofinansowania z 746 mln zł przeznaczonych na program w 2017 roku.

Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązane wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie poziom 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.

Pozostawione 5 proc. różnicy przeznaczane jest na wypłaty dla rodzin wielodzietnych (rodzina z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, którego dotyczy limit.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj