Ostatnia pula pieniędzy w wysokości 381 mln zł zostanie uruchomiona 2 stycznia. Dopłata do zakupu mieszkania może wynieść od 10 do 35 proc. jego wartości.

– To już ostatnia pula, co oznacza, że wypłaty tych środków muszą być dokonane jeszcze w 2018 r. Możemy wybrać takie mieszkanie, którego budowa zakończy się w 2018 r. bądź już jest gotowe – wyjaśnia Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction.

Eksperci przypominają, że już teraz najlepiej podpisać umowy przedwstępne i deweloperskie, skompletować dokumenty i rozpocząć proces kredytowy przed uruchomieniem środków.

– Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, to wybór tego, co nas interesuje i spełnia nasze kryteria, czyli wybór lokalizacji, inwestycji, konkretnego mieszkania. Następnie należy poradzić się doradcy kredytowego i sprawdzić u niego naszą zdolność kredytową. Należy też zawrzeć umowę na zakup mieszkania, przygotować wszelkie dokumenty do kredytu, podpisać wnioski kredytowe tak, aby być gotowym na ich złożenie w styczniu – wymienia Małgorzata Ostrowska.

Ostatnia pula dopłat w programie MdM ruszy 2 stycznia. Do rozdysponowania będzie ok. 380 mln zł. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, pieniądze prawdopodobnie rozejdą się w ciągu kilku dni. W 2014 r. klienci skorzystali z 35 proc. środków, rok później – z nieco ponad 70 proc. Od 2016 r. pieniądze są już wykorzystywane w całości.

– Beneficjentami tego programu mogą być nie tylko ludzie młodzi. Rodziny, które mają trójkę dzieci, nie muszą spełniać tego limitu wiekowego – przypomina dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Limit wiekowy wynosi 35 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że jedno z małżonków nie osiągnęło jeszcze tego wieku. Program promuje rodziny wielodzietne, przy rodzinach z trojgiem dzieci każdy z rodziców traktowany jest jako młoda osoba.

– Takie rodziny są uprzywilejowane również dlatego, że nie muszą spełniać kolejnego kryterium, a mianowicie – mogą być posiadaczem innej nieruchomości. Każda inna rodzina, mająca dwójkę lub mniej dzieci albo single, to osoby, które kupują pierwsze mieszkanie – wskazuje Ostrowska.

Dofinansowanie dla singli i rodzin bezdzietnych wynosi 10 proc. przeciętnego kosztu budowy mieszkań w danej lokalizacji. Dla większych rodzin udział ten stopniowo rośnie. Przy jednym dziecku dopłata wynosi 15 proc., przy dwójce – 20 proc., a dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci – 30 proc. Przy zakupie mieszkania w cenie niższej niż wartość przeciętna na danym terenie pomoc może przekroczyć 30 proc.

W programie MDM obowiązują limity metrażowe. Mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw. (dla rodzin z trójką dzieci 85 mkw.), a w wypadku domu – 100 mkw. (dla rodzin z trójką dzieci 110 mkw.). Dopłata liczona jest jednak tylko do 50 mkw. nabywanej nieruchomości (dla rodzin wielodzietnych 65 mkw.). Do dopłat kwalifikują się nieruchomości, w których cena metra kwadratowego nie przekracza limitu publikowanego przez BGK. W Warszawie limity w I kwartale 2018 roku wyniosą nieco ponad 6,2 tys. zł dla nowych mieszkań i ok. 5,1 tys. zł dla mieszkań na rynku wtórnym.

Źródło: Newseria Biznes

Czytaj więcej

Skomentuj