Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Miłosz Motyka: fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej

Miłosz Motyka: fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej
E. M.
23.06.2024, o godz. 10:15
czas czytania: około 2 minut
0

Zwiększenie wykorzystania potencjału energetyki słonecznej, jej rola we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski oraz działania na rzecz usprawnienia realizacji porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki z 20 czerwca 2024 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej i ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sposobem na zapewnienie taniej, zielonej energii dla gospodarstw domowych oraz przemysłu – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. – To wszystko sprawia, że Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie.

Technologia magazynowania energii 

Wiceminister zaznaczył też, że wraz z dalszym rozwojem fotowoltaiki w Polsce, zarówno tej prosumenckiej, jak i wielkoskalowej, niezbędne jest powszechne wdrożenie technologii magazynowania energii. Pozwoli to na zapewnienie dostaw energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE w momencie gdy jest niska wietrzność i nasłonecznienie. Ponadto, magazyny energii ułatwiają wchłonięcie nadmiaru energii generowanej w źródłach rozproszonych oraz ich lepszą integrację z siecią elektroenergetyczną.

Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie warunków, aby energia ze słońca była dostępna możliwie jak najszerzej. W tym celu w resorcie:

  • Podejmuje się działania ograniczające bariery administracyjne w realizacji inwestycji w fotowoltaikę,
  • Wskazuje się na potencjał terenów poprzemysłowych, którym energetyka słoneczna może dać “drugie życie”.

Energetyka słoneczna wzmocni branżę 

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce pozwoli na stworzenie silnej branży, nowych miejsc pracy i realizacji inwestycji liczonych w miliardach złotych.

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki ma wspierać rodzimy przemysł poprzez wzmacnianie budowy polskich specjalizacji w zakresie energetyki słonecznej. Nie będzie to możliwe bez współpracy z przedstawicielami sektora – dodał wiceminister.

Jednocześnie zaznaczył, że wykorzystanie potencjału branży współpracującej w ramach porozumienia sektorowego wymaga dostosowania modelu dotychczasowej współpracy do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024