Reklama

AD1A PZO 2026 [13.05-09.06.26]

Minister klimatu: mimo weta prezydenta będziemy wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii

Minister klimatu: mimo weta prezydenta będziemy wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii
MŁ/PAP
27.08.2025, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
0

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że mimo weta prezydenta rząd będzie wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dodała, że za pomocą zmian w rozporządzeniach i zasadach pracy Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska przyspieszy inwestycje w zieloną energię.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

„Mimo weta prezydenta będziemy wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Budujemy Rządową Strategię Rozwoju OZE w oparciu o realizację uzgodnionych już inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie. To pozwoli podwoić moc energii z wiatru w ciągu pięciu lat” – poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że rząd chce zmieniać rozporządzenia i zasady pracy RDOŚ, by „przyspieszać inwestycje w OZE i ułatwiać repowering, a więc modernizację istniejących turbin wiatrowych”.


Donald Tusk: “wiatraki będą powstawały”

O możliwych zmianach w rozporządzeniach, które miałyby przyspieszyć inwestycje w OZE, wspomniał premier Donald Tusk podczas Rady Gabinetowej w środę. – Mam informację, panie prezydencie, że wiatraki będą powstawały i znaleźliśmy sposoby, aby mocą rozporządzenia zintensyfikować nasze działania. Także weto będzie mało skuteczne. Być może pan prezydent będzie z tego niezadowolony, ale ja będę usatysfakcjonowany – zwrócił się Tusk do prezydenta Karola Nawrockiego.

Weto prezydenta

Prezydent Nawrocki poinformował 21 sierpnia, że zawetował nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która liberalizowała zasady inwestycji w tę formę energetyki na lądzie oraz przewidywała zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych do końca 2025 roku. Jednocześnie prezydent poinformował, że podpisał projekt inicjatywy ustawodawczej, dotyczący zamrożenia cen energii elektrycznej, „literalnie wyjęty” z zawetowanej ustawy.

Tzw. ustawa wiatrakowa, a właściwie nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zakładała liberalizację dotychczasowych przepisów ws. inwestycji w wiatraki na lądzie. Nowela miała znieść wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H i wprowadzić 500 m jako minimalną dopuszczalną odległość nowych turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych. Obecnie jest to 700 m.

Oprócz przepisów dotyczących budowy turbin wiatrowych w ustawie znalazł się wprowadzony w trakcie prac sejmowych zapis przedłużający na IV kwartał 2025 r. zamrożenie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh netto. Obecnie mrożenie obowiązuje do końca września.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1b odpady budowlane [25.04-09.06.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026