W PPP mają powstać trzy odcinki drogi ekspresowej S6: zachodnia obwodnica Szczecina, obwodnica Trójmiasta i 150-kilometrowy odcinek z Koszalina do Bożegopola Wielkiego, a także odcinek S10 z Torunia do Bydgoszczy.
Według zapowiedzi MIiR, partner prywatny stworzy projekt i wybuduje drogi oraz będzie je utrzymywał przez 30 lat, otrzymując przez ten czas opłatę za dostępność.
Teraz ministerstwo przygotuje analizy finansowe niezbędne do dokumentacji negocjacyjnej. Konsultacje mają zostać też prowadzone z europejskim urzędem statystycznym Eurostat. MI chce, by zobowiązania strony publicznej nie były wliczane do długu publicznego. Decyzję o rozpoczęciu budowy czterech wspomnianych odcinków uzależnia właśnie o pozytywnej opinii Eurostatu w tym zakresie.
Szczegółowe warunki realizacji umowy z ewentualnymi partnerami prywatnymi w budowie S6 i S10 mają być negocjowane, ale ministerstwo zapowiada, że ich ewentualne powstanie w modelu PPP nie będzie się wiązało z opłatami dla kierowców aut osobowych.
Źródło: wnp.pl, rynekinfrastruktury.pl
Komentarze (0)