Zielony Ład nie powinien być przedmiotem referendum, takie stanowisko wyraziła Ministra na temat ewentualnego referendum dt. tego tematu podczas wywiadu udzielonego dla Radia Zet.
Hennig-Kloska: Zielony ład to agenda, która musi być realizowana, ale w zgodzie społecznej
W rozmowie, Ministra Hennig-Kloska zauważyła, że Polacy wyraźnie oczekują działań rządu w kierunku poprawy jakości środowiska, włącznie z czystszym powietrzem, glebą i wodą. Podkreśliła, że istnieje wiele kanałów, w których społeczeństwo wyraża swoje preferencje, również poprzez badania i sondaże.
Minister klimatu i środowiska @hennigkloska w @Gosc_RadiaZET: Zielony Ład to agenda, która musi być realizowana, ale w zgodzie społecznej. Mieszkańcy Polski chcą mieć coraz czystsze powietrze, gleby, wody. Jednoznacznie oczekują od rządu podjęcia działań w tym kierunku. pic.twitter.com/oS0GUpexMd
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) March 21, 2024
Ministra Hennig-Kloska przedstawiła również plany rządu dotyczące przeciwdziałania wzrostowi cen prądu. Podkreśliła, że rząd zamierza obniżyć taryfy tak, aby uniknąć konieczności substancjalnego wsparcia z budżetu. Wspomniała o szacowanej możliwej zmianie w rachunkach elektrycznych o około 30 złotych miesięcznie oraz o zapewnieniu wsparcia dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
.@hennigkloska, minister klimatu i środowiska, w @Gosc_RadiaZET: Chcemy rozwiązać przyczynę problemu dot. cen energii. Chcemy doprowadzić do obniżenia taryf, by nie trzeba było dopłacać z budżetu. Jest na to przestrzeń – ceny energii są dziś na rynku dużo niższe. Liczymy, że… pic.twitter.com/jcUD9NUenz
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) March 21, 2024
W kontekście zmian wynikających z implementacji Zielonego Ładu, Ministra Hennig-Kloska podkreśliła również potrzebę elastyczności oraz świadomości, że technologia rozwija się dynamicznie. Wspomniała o planach stopniowej eliminacji kotłów gazowych oraz wprowadzeniu m.in. obowiązku instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków.
Odnosząc się do pytania o Zielony Ład Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że przez najbliższe 6 lat można montować kotły gazowe w domu, a ich wymiana będzie musiała nastąpić dopiero za 16 lat. Stwierdziła również, że technologia rozwija się bardzo szybko i “nie ma sensu straszyć ludzi tym, co będzie za 16 lat”.
Jednocześnie Hennig-Kloska zaznaczyła, że rząd będzie przeciwny unijnej dyrektywie dotyczącej odbudowy zasobów przyrodniczych, podkreślając, że decyzje w tej kwestii powinny być dobrowolne, a nie narzucane przez przepisy.
Wpływ polityki klimatycznej UE na społeczeństwo
Warto podkreślić, że w ostatnich latach polityka klimatyczna Unii Europejskiej, w tym Zielony Ład, budzi zróżnicowane opinie i dyskusje, zarówno na poziomie społecznym, jak i politycznym. Jednakże rząd polski wyraża zdecydowane wsparcie dla celów związanych z poprawą jakości środowiska oraz redukcją emisji gazów cieplarnianych.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że realizacja celów Zielonego Ładu niesie za sobą znaczące koszty dla europejskich podatników oraz ma ogromny wpływ na różne obszary gospodarki i życia codziennego.
W ramach tego programu, państwa członkowskie UE będą zobowiązane do zbierania danych dotyczących charakterystyki energetycznej i modernizacji budynków zgodnie z dyrektywą EPBD. Dodatkowo będą musiały opracować krajowe plany modernizacji budynków, których celem będzie osiągnięcie dekarbonizacji wszystkich budynków w UE do 2050 r. Ta dyrektywa stanowi integralną część Zielonego Ładu, którego celem jest drastyczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w krajach UE.
Komentarze (0)