Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

MKiŚ: Blisko 100 polskich przedsiębiorstw zaangażowało się w realizację projektów jądrowych na świecie

MKiŚ: Blisko 100 polskich przedsiębiorstw zaangażowało się w realizację projektów jądrowych na świecie
pap/jw
29.06.2024, o godz. 11:59
czas czytania: około 2 minut
0

Dotychczas blisko 100 polskich przedsiębiorstw zaangażowało się w realizację projektów jądrowych na świecie – poinformował resort klimatu i środowiska. Ministerstwo przekazało w komunikacie, że dobiegła końca czterodniowa misja jądrowa polskich firm w USA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało w komunikacie, że zakończyła się czterodniowa misja handlowa polskich przedsiębiorstw przemysłowych w Stanach Zjednoczonych zainteresowanych współpracą z przedstawicielami amerykańskiego sektora jądrowego.

Wymiana doświadczeń

“Blisko 30 polskich przedsiębiorstw spotkało się w Waszyngtonie i Pittsburghu/Cranberry z najważniejszymi amerykańskimi firmami i dostawcami technologii z sektora jądrowego: Westinghouse i Bechtel, GE Hitachi Nuclear Energy i Curtiss-Wright EMD oraz kilkudziesięcioma firmami zrzeszonymi w Nuclear Energy Institute” – wskazano.

Dodano, że misja została zorganizowana przez polską Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska wraz z amerykańskim odpowiednikiem, Nuclear Energy Institute przy wsparciu Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ambasady RP w Waszyngtonie, Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie i amerykańskiego Department of Energy.

Realizacja projektów jądrowych na świecie

W komunikacie podkreślono, że głównym celem misji była “promocja polskich przedsiębiorstw w stosunku do amerykańskich odpowiedników z punktu widzenia polskiego programu energetyki jądrowej, zleceń w USA oraz na rynkach państw trzecich”.

Zaznaczono, że do tej pory odnotowano kilkanaście przypadków realizacji zleceń przez polskie przedsiębiorstwa, głównie produkcji określonych komponentów, które finalnie zostały wykonane na zlecenie amerykańskich elektrowni jądrowych.

Resort poinformował także, iż “dotychczas blisko 100 polskich przedsiębiorstw zaangażowało się w realizację projektów jądrowych na świecie”.

Zapowiedziano również budowę pierwszej elektrowni w amerykańskiej technologii AP1000 na Pomorzu. “Polski rząd postrzega projekt budowy elektrowni jądrowych jako szansę dla rozwoju i ekspansji polskiego przemysłu, zarówno w oparciu o udział w polskich projektach, jak i wejście do światowych łańcuchów dostaw dla przemysłu nuklearnego. W ramach Programu polskiej energetyki jądrowej pierwszą elektrownię w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu” – przekazano.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024