Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Mniej hulajnóg na ulicach i zakaz jazdy nocą. Oslo dba o bezpieczeństwo pieszych

Mniej hulajnóg na ulicach i zakaz jazdy nocą. Oslo dba o bezpieczeństwo pieszych
PAP
14.07.2021, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
0

Władze norweskiego Oslo wprowadzają przepisy zmniejszające liczbę hulajnóg elektrycznych w mieście oraz zakazujące ich wynajmowania nocą. Powodem ograniczeń jest rosnąca liczba wypadków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Liczba elektrycznych jednośladów ma zostać zmniejszona z 20 tys. do 8 tys., a zakaz jazdy obowiązywać między godz. 23:00 a 5:00.

Z powodu procedur administracyjnych przepisy formalnie mają wejść w życie z początkiem września, ale zarząd miasta oczekuje, że firmy wynajmujące hulajnogi wcześniej dostosują się do nowych zasad.

„Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy natychmiast wdrożą nowe wymogi. Muszą wziąć odpowiedzialność w sytuacji, gdy służba zdrowia alarmuje o dużej skali obrażeń” – podkreśliła w komunikacie prasowym odpowiedzialna za transport publiczny w Oslo Sirin Stav (Partia Ochrony Środowiska – Zieloni).

Na początku lipca dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo wezwała zarząd miasta do wprowadzenia zakazu korzystania z hulajnóg nocą. Większość poważnych wypadków miała miejsce po godz. 23. W czerwcu na pogotowie trafiało dziennie średnio 14 poszkodowanych osób, zarówno użytkowników jednośladów, jak i potrąconych przez nich pieszych. Jak wskazują statystyki, aż 75 proc. powodujących wypadki na hulajnodze było pod wpływem alkoholu.

W tym roku do końca czerwca w Oslo odnotowano 856 wypadków z udziałem hulajnóg, w 2020 r. było ich 1331, a w 2019 r. – 764.

Gazeta „VG” informowała, że policja zatrzymała mężczyznę jadącego na hulajnodze na czerwonym świetle z trzyletnim dzieckiem na ręku.

Jak informuje telewizja NRK, możliwość nocnego wypożyczenia hulajnóg w Oslo dobrowolnie ograniczyło już kilka działających tam wypożyczalni. Z decyzją zwleka jedna z największych tego typu firm, Voi.

Dzięki nowym przepisom władze stolicy chcą też mieć możliwość wprowadzania stref, w których zakazane zostanie użytkowanie lub parkowanie hulajnóg lub obowiązywać będzie limit prędkości.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024