Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Modernizacja katowickiego Stragańca

Modernizacja katowickiego Stragańca
R.G.
01.06.2022, o godz. 8:32
czas czytania: około 2 minut
0

Znane miejsce w Katowicach zyska nowe oblicze. Prace dobiegną końca już w przyszłym roku. Przewidziano wiele zmian. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji terenu wokół stawu Starganiec. To jedna z kilku tegorocznych inwestycji związanych z nowymi parkami w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Projekt „Rekreacyjno-wypoczynkowego zagospodarowania terenu wokół stawu Starganiec” zakłada pełną modernizację terenu wokół stawu, w tym zagospodarowanie oraz umocnienie plaży wraz z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko. W ramach inwestycji powstaną nowe ścieżki po śladzie istniejących. Pojawią się także nowe elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Ponadto teren zostanie wzbogacony o domki dla owadów oraz tablice informacyjne i edukacyjne.

– Głównym elementem projektu jest wykonanie pomostu składającego się z dwóch części – stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej. Zupełnie nową atrakcją będzie także boisko do siatkówki plażowej, które powstanie w okolicach małego stawu – wyjaśnia dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej, Mieczysław Wołosz.

Foodtrucki, solarne oświetlenie i nasadzenia

Przewidziano także utworzenie strefy małej gastronomii, czyli miejsce dla dwóch foodtrucków. W planach jest też montaż nowego oświetlenia solarnego oraz wymiana nawierzchni istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Nie zabraknie również nowych nasadzeń drzew owocowych – jak m.in. jabłonie, śliwki czy wiśnie – krzewów, traw ozdobnych oraz kwiatów. Wykonawca będzie miał 52 tygodnie od podpisania umowy na realizację inwestycji. Oznacza to, że inwestycja będzie gotowa już w przyszłym roku.

Starganiec obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha, położony jest w centralnej części zespołu leśnego na pograniczu Katowic i Mikołowa i leży w odległości ok. 100 m od ul. Owsianej. Lasy te, mające charakter gospodarczych upraw, są w zarządzie Nadleśnictwa Katowice.  Przez ośrodek przebiega również szlak rowerowy, łączący go z Ligotą w Katowicach oraz ze Śmiłowicką Retą w Mikołowie. Ten szlak jest także wykorzystywany jako trasa przejażdżek konnych.

Z historii Stragańca 

Dodajmy też, że za czasów PRL rewitalizowany teren należał do ośrodka wypoczynkowego Starganiec, znajdującego się na granicy Mikołowa i Katowic. Był to ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon, stworzony z myślą o jej pracownikach. Obecnie znajduje się we władaniu Lasów Państwowych. Natomiast na mocy listu intencyjnego ws. rewitalizacji terenu stawu, podpisanego przez władze Katowic, Mikołowa i Lasów Państwowych, inwestycję powierzono Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach, który obecnie dzierżawi teren na podstawie umowy z LP.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024