1 / 3

Kielecki Ogród Botaniczny otwiera podwoje dla zwiedzających. Dostępna, północna część ekspozycyjna zajmuje ok. 6 ha. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać setki kwitnących roślin, pogrupowanych w tematyczne kolekcje. W części południowej wciąż trwają prace budowlane.

Zdaniem prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego, Kielecki Ogród Botaniczny, którego pierwsza część oddawana jest właśnie do użytku po wieloletniej modernizacji to wyjątkowy na skalę europejską obiekt. Żaden inny tego typu park nie może się pochwalić takim połączeniem walorów przyrodniczych z geologicznymi.

– Przez kilka poprzednich lat prowadziliśmy nasadzenia i zajmowaliśmy się architekturą. W końcu nadszedł czas, aby pochwalić się efektami tej długoletniej pracy. Chcemy aby wszyscy zainteresowani mogli przyjść podziwiać i zachwycać się tym pięknym miejscem. Jestem przekonany, że ogród będzie wzbudzać podziw turystów nie tylko z naszego kraju – powiedział W. Lubawski.

W otwartej części Kieleckiego Ogrodu Botanicznego zobaczyć można m.in. bogatą kolekcję róż i różaneczników, roślin użytkowych, wrzosów, rododendronów oraz roślin cebulowych. Kolekcja róż obejmuje 4600 szt. zgrupowanych w piętnastu odmianach. Są tu m.in róże rabatowe, parkowe, wielkokwiatowe, okrywowe i miniaturowe.

Dodatkowo przygotowano kolekcje bylin z liliowcami, piwoniami i daliami. Na zwiedzających czekają także pokazowe ogródki, m.in. wiejski oraz francuski ze strzyżonymi żywopłotami, w którym zainstalowano kamienne ławki oraz rzeźby. W dużej mierze zagospodarowany jest dział roślin użytkowych z kolekcją ziół przyprawowych i leczniczych.

W południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniona zwiedzającym, wciąż trwają prace budowlane. Przypomnijmy – na początku tego roku zarządzający kielecką placówką Geopark zdecydował m.in. o budowie trzech oczek wodnych o powierzchni ok. 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu powstać ma także Alpinarium Pieniny, wodospad i ścieżki. Ponadto trwają prace przygotowawcze do udostępnienia podziemnych pustek geologicznych, które zostały wykryte na terenie placówki.

– Inwestycja ma objąć stosunkowo niewielki obszar, ale planowane są zarówno prace badawcze, związane ze skanowaniem laserowym, odkrywką tych przestrzeni podziemnych, a także prace bardziej górnicze, w rezultacie których teren ten będzie mógł być udostępniony –  powiedziała Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach. –  W tej chwili nie wiemy, jak on wygląda, czy jest to forma jaskini, czy są to jakieś przestrzenie bez stropu. To się okaże na etapie badań.

Władze Geoparku koszt rozbudowy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego szacują w sumie na ponad 9 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj