Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Na poznańskiej Łacinie powstanie nowy park

Na poznańskiej Łacinie powstanie nowy park
16.05.2023, o godz. 9:39
czas czytania: około 3 minut
0

Ruszają prace nad stworzeniem parku św. Franciszka na Łacinie. Nowy teren zieleni może powstać pomiędzy ul. Czesława Niemena a trasą kórnicką. Znajduje się tam 1,5 ha ziemi otoczone nowymi osiedlami - poinformował UM Poznania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Łacina to jedno z najszybciej rozwijających się osiedli stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań razem z parafią Łacina i Fundacją Zakłady Kórnickie podjęło inicjatywę stworzenia tam nowego parku. Rozpoczyna się etap konsultacji – na ich podstawie powstanie finalny plan. Eksperci będą rozmawiali z mieszkańcami, aby stworzyć przestrzeń spełniającą ich potrzeby, która będzie miała pozytywny wpływ na środowisko. Na pierwszym spotkaniu dotyczącym nowego parku Miasto reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Rozpoczynamy przygotowania do budowy parku, który będzie służył mieszkańcom Łaciny i okolic – mówi Mariusz Wiśniewski. – Doceniamy zaangażowanie lokalnej społeczności w to przedsięwzięcie. Pokazuje ono, jak ważny jest to temat dla mieszkańców. Cieszymy się, że kolejne takie miejsce przyczyni się do wzrostu komfortu życia w Poznaniu.

Będzie też Centrum Duszpasterskie

Park św. Franciszka będzie integralną częścią parafii Imienia Jezus. Na części terenu powstanie Centrum Duszpasterskie.

– Centrum Duszpasterskie, które powstaje na Łacinie, ma być miejscem otwartym na wierzących i niewierzących – podkreśla ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Łacina. – Chcemy stworzyć międzypokoleniowe miejsce spotkań, które pomoże w budowaniu wspólnoty, tworzeniu kultury oraz odkrywaniu duchowej sfery życia człowieka. Park św. Franciszka ma również być miejscem dla wszystkich, gdzie obcując z przyrodą będziemy mogli się wyciszyć, odpocząć i odkrywać wspólnie piękno fauny i flory, stworzenia bożego.

Funkcja społeczna parku

Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, podkreśla, że bardzo ważna jest funkcja społeczna parku.

– Park św. Franciszka w Poznaniu to miejsce – symbol. Położony pośrodku nowych osiedli ma być zieloną enklawą dającą oddech dla mieszkańców nowej dzielnicy i dającą okazję do tworzenia nowej wspólnoty ludzi, których połączyło miejsce zamieszkania i szacunek dla dzieła stworzenia głoszonego przez św. Franciszka – mówi. –  Święty Franciszek z Asyżu jest postacią jednoczącą ludzi różnych profesji, różnych idei, emocji i stanów. Wokół niego gromadzą się zdeklarowani chrześcijanie i osoby kroczące innymi ścieżkami duchowymi. Bo właśnie duchowość i kultura są nowymi inspiracjami dla postaw proekologicznych, dla uważności i szacunku dla Ziemi, dla budowania naszej wspólnej przyszłości. To właśnie ekologia integralna, zwracająca uwagę na wzajemne przyjazne relacje człowieka z Ziemią, jest myślą, której potrzeba dziś szczególnie. Park św. Franciszka ma być zarówno enklawą zieleni pośrodku nowych blokowisk, ale i miejscem refleksji nad światem i punktem tworzenia nowej kultury szacunku, przyjaźni i współpracy.

Parki i ogrody społeczne pomagają tworzyć lokalną wspólnotę

– W mieście często tęsknimy za obcowaniem z naturą – mówi Marek Sternalski, radny Poznania. – Ogrody społeczne to miejsca, w których ludzie mogą spotykać się, tworzyć coś razem i być gospodarzami miejsca, biorąc za nie odpowiedzialność. Co ważne dla projektu, powstanie parku św. Franciszka popierają przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta. W tym celu powstanie specjalna uchwała kierunkowa.

W projekt zaangażowany jest również m.in. Uniwersytet Przyrodniczy. Inicjatorom parku zależy na włączeniu wszystkich grup społecznych i mieszkańców w tworzenie najpierw koncepcji terenu, a następnie aktywny udział w jego powstawaniu i utrzymaniu. Otwarcie parku św. Franciszka na Łacinie przewidywane jest na 2024 rok.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024