1 / 7

Ogród Otwarty na Wildzie w Poznaniu to tzw. park kieszonkowy – innowacyjna przestrzeń do zabawy, nauki, integracji i odpoczynku wśród zieleni.

Projekt Ogrodu Otwartego powstaje przy ul. Prądzyńskiego na poznańskiej Wildzie od 2017 r. Na przylegającym do przedszkola terenie rosną ponad 100-letnie drzewa, a całość jest oddzielona od ruchu ulicznego kamienicami. Koncepcję dla zagospodarowania tego obszaru wypracowano w trakcie konsultacji społecznych.

Otwarcie już wkrótce

Prace podzielono na kilka etapów. Większość z nich została już zrealizowana – teren został uporządkowany, usunięto zniszczony asfalt, zadbano o nową nawierzchnię z piasku, ziemi i trawy, wykonano ogrodzenie, bramę i podjazdy. W tej chwili trwa montaż małej architektury i remont piaskownicy, powstają też ścieżki. Do końca roku zamontowane zostaną urządzenia zabawowe, choć ogród ma być oddany do użytku już za ok. miesiąc.

MTP 300 x 250

Założeniem tego projektu było połączenie idei ogrodu społecznego z naturalnym miejscem do zabawy. Ogródek zostanie zagospodarowany tak, aby zaspokajał potrzeby społeczności przedszkolnej, a jednocześnie służył mieszkańcom Wildy. Miejsce to ma być otwarte dla dzieci i dorosłych.

Inicjatywa mieszkańców

– Cieszę się, że możemy spotkać się na Wildzie i być świadkami powstania w naszym mieście innowacyjnego Ogrodu Otwartego – powiedział zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. – Miejsce to powstało z inicjatywy lokalnej, przy zaangażowaniu społeczności przedszkola, rodziców i mieszkańców Wildy. To pokłosie międzynarodowego projektu, który Poznań realizował wspólnie z Berlinem.

To właśnie w czasie współpracy poznańskich i berlińskich przedszkoli zrodził się pomysł na miejsce, w którym dzieci mogą uczyć się w sposób aktywny, a jednocześnie będące otwarte dla rodziców i okolicznych mieszkańców.

– Mimo ogromnego potencjału teren był dotąd słabo zagospodarowany. W ramach projektu zadbano o część przedszkolną ogrodu. Dodatkowo wydzielono fragment o powierzchni ok. 350 mkw., który został udostępniony mieszkańcom w formie Ogrodu Otwartego – tłumaczy Agnieszka Górczewska z Urzędu Miasta Poznania.

Ogród ma służyć dzieciom, które na co dzień pracują w przedszkolu metodą projektu badawczego. Otrzymają one miejsce, w którym w bezpiecznych warunkach mogą obserwować, doświadczać, eksperymentować, a także sadzić rośliny i samodzielnie o nie dbać. Inicjatorzy chcą, aby w ogrodzie powstały domki dla owadów, kuchnia błotna i kompostownik. W kwietniu, maju i czerwcu będą tam odbywać się weekendowe warsztaty. Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z budżetu miasta Poznania.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj