Dwukilometrowa promenada, osiem pawilonów, droga rowerowa, fontanny, plaże, a nawet mini rzeka – z tego wszystkiego już teraz korzystać mogą mieszkańcy stolicy. Oddany właśnie odcinek nadwiślańskich bulwarów kosztował 60 milionów złotych.

Inwestycja oddawana była do użytku etapami. W 2015 roku samorząd zakończył pierwszy etap budowy, tak zwany bulwar Karskiego. Wówczas mieszkańcy zyskali kilometrowy odcinek promenady, rozciągający się od Podzamcza do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Na początku tego roku przeprowadzono w tym miejscu dodatkowe prace zwiększające dostępność obiektu. W pawilonie gastronomicznym uruchomiono kawiarnię. W połowie czerwca otwarto fragment liczący 800 metrów. Sąsiaduje on z Centrum Nauki Kopernik i pawilonem MSN. Teraz przyszedł czas na etap trzeci. Wszystkie fragmenty promenady są ujednolicone stylistycznie, ale na każdym odcinku można spotkać inne atrakcje. Ten najnowszy odcinek poświęcony jest Wiśle. Na bulwarze znajduje się więc elektroniczny wodomierz, pokazujący aktualny stan rzeki oraz informacje (poziome i pionowe) o historycznych najniższych i najwyższych poziomach wody w rzece. Na promenadzie jest amfiteatr oraz przejście pod Wisłostradą, które poprzez ul. Bednarską, łączy bulwar z Krakowskim Przedmieściem.

Najładniejsze w Europie?

Razem nadwiślańskie bulwary tworzą długi deptak – są miejscem do siedzenia i leżenia, ale także drogą rowerową. Promenada z dużą ilością zieleni została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz rodzicach z dziećmi w wózkach. Znajdziemy tu figury ryb, fontannę, mini rzekę, trampoliny, plażę z wiklinowymi koszami do opalania i leżakami. Nabrzeże uformowano tak, aby mogły przy nim cumować statki. Na bulwarze znajduje się też osiem pawilonów usługowych wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i zaplecze kuchenne. Pawilony posadowione są na pływakach, unoszących je w czasie przejścia fali wezbraniowej.

Wokół promenady pojawiło się dużo zieleni. Tylko na ostatnio otwartym odcinku posadzono około 30 grabów, 7 lip, 5700 wierzb purpurowych „Nana”, 1900 berberysów, 1080 płożących berberysów „Green carpet” oraz 2000 wierzb wiciowych.

– Mogę powiedzieć, że nasze bulwary są najładniejsze w Europie, jeśli nie na świecie. Nie ma takich ani nad Tybrem, ani nad Tamizą, ani nad Sekwaną. Są niezwykłe, bo Wisła jest wyjątkowa. Ich zdjęcia będą we wszystkich przewodnikach po Warszawie – powiedziała podczas otwarcia prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projektantami bulwarów wiślanych są pracownie RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa oraz Artchitecture. Prace budowlane wykonała firma Skanska. Koszt inwestycji oddanych w tym roku do użytku wyniósł blisko 60 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj