1 / 3

W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Spółka Energia Przykona wybuduje we współpracy z chińskim partnerem elektrownię solarną o mocy aż 600 MW.

Rusza projekt budowy największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Będzie to pierwsza tak duża instalacja w Europie Środkowej i jedna z większych na Starym Kontynencie. Inwestycja dostarczy 600 MW mocy wytwórczej, co przełoży się na produkcję energii elektrycznej na poziomie 630 GWh rocznie.

Budowę zaplanowano na terenie wschodniej Wielkopolski, na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą, która spowodowała znaczne obniżenie wód gruntowych. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. Tereny wschodniej Wielkopolski wyjątkowo sprzyjają lokalizacji elektrowni solarnych, a okolice planowanej inwestycji powoli stają się polskim „hubem elektrowoltaicznym”. Projekt znacząco wzmocni pozycję regionu.

Wspólnie z Chińczykami i Szwajcarami

Budowa ma być realizowana przy udziale China Sinogy Electric Engineering (CSEE) i jej partnera – Strategic Swiss Partners AG z siedzibą w Zurichu. Docelowo cała inwestycja będzie odpowiadać za produkcję ok. 3 proc. energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Ze względu na moce wytwórcze i możliwość efektywnej produkcji energii w okresie letnim, kompleks będzie mieć istotne znaczenie dla wydolności systemu elektroenergetycznego w okresie wzmożonego zapotrzebowania na prąd.

– Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko – mówi Jacek Rusiecki z Energii Przykona.

Polskie zagłębie fotowoltaiczne

Inwestycja będzie miała także wpływ na wzrost zatrudnienia. Sam region wschodniej Wielkopolski może stać się w przyszłości kuźnią talentów w zawodach pożądanych z perspektywy rozwoju technologii OZE. Osoby pracujące w projekcie będą m.in. zdobywać kompetencje z obszaru wsparcia technologicznego i optymalizacji produkcji energii elektrycznej, przesyłu i sprzedaży czy ochrony środowiska.

Projekt elektrowni fotowoltaicznych Energia Przykona znacząco przyczyni się do wsparcia realizacji zobowiązań akcesyjnych Polski w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. Będzie miał również duży wpływ na osiąganie celów Strategii „Europa 2020”. Jest to program, który ma za zadanie obniżenie emisji gazów cieplarnianych. W jego rezultacie 20 proc. energii pochodzić ma ze źródeł odnawialnych, a o 20 proc. wzrosnąć ma efektywność energetyczna naszego kraju.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj