Największe zainteresowanie "Czystym Powietrzem" na Śląsku i na Mazowszu

Największe zainteresowanie
sm
12.12.2018, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy województwa śląskiego i mazowieckiego złożyli najwięcej wniosków o dotacje lub pożyczki w ramach programu "Czyste Powietrze". Do 3 grudnia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przyjęły ponad 16 tys. wniosków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał dane dotyczące liczby wniosków złożonych w poszczególnych województwach w programie “Czyste Powietrze”. Przodują województwa z największą liczbą ludności, a więc także – z największym problemem ze smogiem.

Najwięcej wniosków na Śląsku

– Do 3 grudnia Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 16 tys. wniosków. Największe zainteresowanie programem jest w województwie śląskim, gdzie złożono ponad 2 tys. wniosków i mazowieckim – ponad 1800. Wzrasta również liczba zapytań telefonicznych o szczegóły programu. Zanotowaliśmy ich do tej pory w sumie ponad 115 tys. – informuje Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.

W województwie śląskim złożono dotychczas 2372 wnioski, w mazowieckim – 1816, małopolskim – 1340, lubelskim – 1332, pomorskim – 1307, wielkopolskim – 1232 i kujawsko-pomorskim – 988. Najmniej – w lubuskim – 390.

Jeszcze w listopadzie podczas kongresu Envicon Environment 2018 minister Henryk Kowalczyk informował, że w programie złożono wtedy 14 tys. wniosków. – Jest to trochę poniżej statystycznej liczby (…). Ale myślę, że jak na start programu wynik jest już całkiem niezły – ocenił szef resortu środowiska.

Dla kogo pieniądze z “Czystego Powietrza”?

W ramach programu “Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Łączna pula środków przeznaczona na program do 2029 r. to 103 mld zł. Wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Zdaniem Ministerstwa Środowiska takie zasady kwalifikacji spowodują, że wsparcie trafi do najbardziej potrzebujących.

Adresatami programu są właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych – zarówno tych istniejących, jak i nowo budowanych. Właściciele budynków istniejących mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów.

Natomiast właściciele budynków nowo budowanych mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Wnioski w ramach programu “Czyste Powietrze” można składać za pomocą portalu beneficjenta, który znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub wersję papierową należy wysłać pocztą do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska właściwego ze względu na realizację inwestycji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024