Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Największy park w Gliwicach wypięknieje

Największy park w Gliwicach wypięknieje
jw
14.03.2017, o godz. 12:16
czas czytania: około 3 minut
0

Gruntowną modernizację przejdzie gliwicki Park im. Bolesława Chrobrego. Dzięki niej teren zostanie wzbogacony m.in. o nowy plac zabaw, ogromną siłownię pod chmurką, boisko do gry w bule i disc golfa, ale także domki dla ptaków i hotele dla owadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Całkiem możliwe, że już w maju rozpoczną się prace w największym w Gliwicach parku. Teren, o powierzchni 10,1 ha, przejdzie gruntowną modernizację. Zielony zakątek miasta nie tylko swojej zieloności nie straci, ale zyska przestrzeń do aktywnej rekreacji dla całych rodzin.

Co się zmieni?

Pierwszy nowy element pojawi się już przy samym wejściu do parku – gości będą witały „witacze” z żelbetonowych płyt z napisem „Park Chrobrego”. Do poszczególnych atrakcji będą prowadziły zmodernizowane alejki. W centralnej części parku powstanie ogrodzony plac zabaw wyposażony w bezpieczną nawierzchnię oraz nowe urządzenia – bujaki, huśtawki i karuzele.

Co więcej – plac przy „Mysiej Górce” (która nie zostanie zlikwidowana) i nowo powstającej Hali GLIWICE zostanie wyłożony granitową kostką, pojawią się ławki i dekoracyjne oświetlenie LED. W północnej części parku zostanie zamontowana siłownia na świeżym powietrzu z dziesięcioma podwójnymi urządzeniami (m.in. biegaczem, rowerkiem, narciarzem, wioślarzem, prasą nożną, drabinką z podciągiem, ławką do brzuszków, poręczą, orbitrekiem, kołami tai chi).

– Kolejną atrakcją będzie bulodrom, czyli boisko do gry w bule. Na terenie całego parku zlokalizowane będą kosze do gry w disc golfa, w skład którego wejdzie dziewięć koszy z wyznaczonymi miejscami do rzutów oraz tablice informacyjne z instrukcją jak grać. Z myślą o młodzieży powstanie plac, na którym poza ławkami, stołami, koszami i stojakami rowerowymi powstanie kilka nowych zaskakujących urządzeń, np.: podniebna deskorolka, rodeo i karuzela. Ich nazwy są intrygujące, ale liczymy na to, że spodobają się użytkownikom parku, tym bardziej, że takich atrakcji jeszcze w naszym mieście nie ma – mówi Marzena Sosnowska z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Ścieżka zdrowia to kolejna atrakcja i gratka dla wszystkich dbających o swoją kondycję. Na trasie pojawią się urządzenia wspomagające bycie „fit” – ławeczka, sztanga, liny, stepy, poręcze, drążki, obręcze, drabinki, drążki do pompek i parkour, ławka parkowa oraz stojaki rowerowe. Jedną z ciekawostek będzie „głuchy telefon”. Trzy zestawy po dwie słuchawki zamontowane będą na słupach konstrukcyjnych połączonych ze sobą rurką.

Zieleń i oświetlenie

Z myślą o małych „mieszkańcach” parku powstaną domki dla ptaków i hotele dla owadów niegryzących. Pojawią się też nowe rośliny.

– Ważnym elementem projektu jest zagospodarowanie zieleni. Nowe trawniki, drzewa, krzewy, rośliny cebulowe, byliny będą cieszyć oko zwiedzających. Alejki o nawierzchni z kruszywa naturalnego, wykończone jasnoszarą kostką granitową, poprowadzą nas pomiędzy poszczególnymi atrakcjami parku, a dekoracyjne oświetlenie, ustawione wzdłuż ścieżek, umili wieczorne spacery. Przy wejściach do parku oświetlenie LED będzie tworzyć bramy świetlne – wylicza Marzena Sosnowska.

Powstanie też instalacja zasilająca oświetlenie placów, alejek, elementów dekoracyjnych i roślin, a także umożliwiająca podłączenie sprzętu nagłaśniającego przydatnego podczas imprez.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który opiekuje się parkiem, ogłosił właśnie przetarg na wykonanie modernizacji. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, pierwsze prace rozpoczną się już w maju. Realizacja została podzielona na etapy. Całość ma być gotowa w drugiej połowie 2018 r. Autorem projektu jest gliwickie biuro Visio Architects and Consultants.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024