Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

NFOŚiGW: W drugim kwartale nowy program antysmogowy „Ciepłe mieszkanie”

NFOŚiGW: W drugim kwartale nowy program antysmogowy „Ciepłe mieszkanie”
PAP/jw
25.01.2022, o godz. 8:57
czas czytania: około 2 minut
0

Na początku drugiego kwartału tego roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedsięwzięcie, pilotażowo realizowane w minionym roku w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku, będzie uzupełniać – w formie odrębnego programu – program „Czyste powietrze”, wspierający m.in. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Dla zabudowy wielolokalowej

– Będzie to pogram przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z “Czystym powietrzem”, ale niosący te same zadania – dbanie o jakość powietrza, dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku – tłumaczył w poniedziałek w Bieruniu (Śląskie) wiceprezes Mirowski.

Jak mówił, realizowany w ub. roku pilotaż służył „wyskalowaniu” programu tak, by rozpocząć jego realizację w skali ogólnopolskiej.

– Taki program pod nazwą “Ciepłe mieszkanie” będziemy chcieli uruchomić na początku drugiego kwartału br. – zadeklarował Mirowski.

Założenia programu

Wzorem programu „Czyste powietrze”, w „Ciepłym mieszkaniu” zastosowana będzie formuła współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które będą podpisywały umowy z gminami na zasadach wykorzystywanych obecnie w ogólnopolskim programie usuwania azbestu ze środowiska.

Szczegóły finansowe programu „Ciepłe mieszkanie” nie są na razie znane. „Będziemy chcieli dopasować wysokość dofinansowania do tego, żeby pojedynczy właściciele w budynkach wielolokalowych mogli składać wnioski o wymianę kopciuchów czy też np. stolarki drzwiowej i okiennej” – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

– W drugim etapie programu „Ciepłe mieszkanie” współpraca ma być poszerzona m.in. o wspólnoty mieszkaniowe; formuła takiej współpracy jest także testowana w pilotażach. Te elementy, jak się wydaje, funkcjonują dobrze, dlatego będziemy chcieli je przenieść również do programu “Ciepłe mieszkanie” – mówił w Bieruniu wiceszef Funduszu.

Jak ocenił, walka ze smogiem wymaga stworzenia programu wspierającego likwidację tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń także z zabudowy wielorodzinnej, a nie jedynie z domów jednorodzinnych – stąd prace nad uruchomieniem „Ciepłego mieszkania”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024