Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

NFOŚiGW wyda 25 mld zł na priorytetowe projekty w 2025 r.

NFOŚiGW wyda 25 mld zł na priorytetowe projekty w 2025 r.
KP
31.01.2025, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Priorytetem będą przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałania emisjom, modernizacji energetycznej. Wzrośnie udział finansowania przedsięwzięć dla osób fizycznych. Dotacje na ochronę środowiska wzrosną o 80% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

– Mamy nową strategię działania NFOŚiGW na lata 2025-2028, która obowiązuje od stycznia tego roku. Opiera się ona na dziewięciu priorytetach – środowiskowych i horyzontalnych, które znalazły odzwierciedlenie w planie działania Narodowego Funduszu i liście programów priorytetowych na ten rok. Celem strategicznym jest wspieranie transformacji niskoemisyjnej, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości środowiska poprzez realizację efektywnych i skutecznych inicjatyw – skomentowała Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

Będzie więcej pieniędzy na eko projekty

W 2025 r. NFOŚiGW planuje wypłacić na projekty ponad 16 mld zł. Wraz z funduszami zewnętrznymi pochodzącymi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEniKS) i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) wypłaty wyniosą aż 25 mld zł.

Na programy skierowane do odbiorców indywidualnych Fundusz planuje w 2025 r. wypłaty w kwocie przekraczającej 10 mld zł, m.in. w ramach programów: Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie.

Najważniejsze obszary wsparcia to adaptacja do zmian klimatu, transformacja niskoemisyjna, ciepłownictwo, sieci elektroenergetyczne i magazyny energii. 

Środki z Krajowego Planu Odbudowy

Środki KPO dystrybuowane przez NFOŚiGW wynoszą 14 mld zł. Fundusz planuje je przeznaczyć na programy obejmujące: wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej szkół, ciepłownictwo powiatowe, wodoryzację gospodarki, zielony transport publiczny, wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru, OZE i efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach, wsparcie zakupu i leasingu samochodów elektrycznych M1, magazynowanie energii czy budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich.

NFOŚiGW jest operatorem środków Funduszu Modernizacyjnego – instrumentu zasilanego wpływami ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS. Sprzedaż tych uprawnień prowadzi w półrocznych transzach Europejski Bank Inwestycyjny. Pieniądze z FM wspierają modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej.

NFOŚiGW planuje wydać w latach 2025-2028 z FM niemal 17 mld zł w formie dotacji i pożyczek.

Obecnie Fundusz realizuje 22 programy finansowane z FM. Wśród kluczowych projektów znajdują się: rozwój kogeneracji, infrastruktura elektroenergetyczna, magazyny energii na cele stabilizacji sieci, OZE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026