Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nie tylko tarcza. Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie finansowe od samorządów

Nie tylko tarcza. Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie finansowe od samorządów
Barbara Krawczyk
22.04.2020, o godz. 15:10
czas czytania: około 2 minut
0

Tarcza antykryzysowa nie oferuje wsparcia dla wszystkich podmiotów, dodatkowo wiąże się z licznymi kryteriami, które trzeba spełnić. Nie jest to jednak jedyna możliwość uzyskania pomocy przez przedsiębiorców. Ofertę dla firm przygotowała też Agencja Rozwoju Regionalnego. Informacje o możliwym wsparciu dla branży komunalnej będzie można uzyskać podczas webinarium 27 kwietnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Agencja Rozwoju Regionalnego (ARR) wspólnie z samorządem woj. wielkopolskiego przygotowuje wsparcie dla przedsiębiorców.

Środki dla przedsiębiorcy

– W momencie gdy pojawił się kryzys związany z pandemią koronawirusa wystąpiliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego aby poluzować dla przedsiębiorców obwarowania, obecne przy instrumentach finansowych, którymi dysponuje APR. Należy do nich przykładowo inicjatywa JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. I tłumaczy, że przedsiębiorcy, którzy mają już zaciągnięte pożyczki w ARR mogą ubiegać się o tzw. wakacje kredytowe – czyli zamiast 6 miesięcy będzie to 12 i w tym okresie nie zapłacą żadnych rat. Mogą też ubiegać się o negocjowanie kwestii związanych z oprocentowaniem.

– Dodatkowo będzie wprowadzona możliwość organizacji szkoleń on line ze środków ARR. Mamy ponad 20 mln zł w działaniach 6.5 dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w działaniu 8.3.2, które służy podnoszeniu kompetencji.  Firmy, które zajmują się organizacją szkoleń znajdują się trudnej sytuacji stąd wychodzimy im naprzeciw – podkreśla Maciej Sytek. ARR współpracuje też z miastem Konin, które również oferuje dla przedsiębiorców rozmaite rozwiązania.

Samorząd województwa wielkopolskiego bardzo szybko zareagował na koronawirusa – w tym przypadku było to zamówienie na ponad 60 mln zł dotyczące sprzętu dla szpitali podległych samorządowi województwa.

Nowe działanie

Obecnie samorząd kończy prace nad nowym rozwiązaniem. Dotyczy ono przesunięcia pieniędzy unijnych, które były przeznaczone na inne projekty w kierunku pomocy przedsiębiorcom. Będzie to ogólnopolskie działanie, dotyczące pomocy w kwocie ponad 60 mln zł na różnego rodzaju granty, dofinansowania dla przedsiębiorców.

– Pracujemy także wspólnie z marszałkiem Markiem Woźniakiem nad rozwiązaniami i uruchomieniem pieniędzy z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. To będzie bardzo atrakcyjny instrument finansowy, który pozwoli przedsiębiorcom na funkcjonowanie w obecnych warunkach – podkreśla Maciej Sytek. Głównie będzie on kierowany do przedsiębiorców mających problemy z obrotem. – Przeważnie finansowanie z funduszy unijnych wiąże się z pieniędzmi na inwestycje. W tym przypadku będziemy podchodzić bardzo elastycznie by te pieniądze wydawać na każdą możliwa potrzebę przedsiębiorcy, np. kwestie ZUS, wynagrodzenia czy inne – dodaje.

Warto podkreślić, że ARR dąży do uproszczenia wielu procedur. Obecnie wystarczy jeden dokument znajdujący się na stronie internetowej z wnioskiem o pożyczkę czy inne wsparcie i natychmiast można procedować. Wszelkie dokumenty potrzebne przy podpisaniu umowy można przesunąć na dalszy okres. To z pewnością przyspieszy udzielenie wsparcia tak obecnie potrzebnego przedsiębiorcom.

Więcej informacji na temat wsparcia dla przedsiębiorców będzie można uzyskać podczas webinarium 27 kwietnia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024